Türkiye'de rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesine yönelik çalışmaların incelenmesi
The investigation of studies for the determination of Turkey's wind energy potential
  1. Tez No: 521748
  2. Yazar: ENES KAVUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bugün dünyadaki hemen hemen her ülke rüzgâr enerjisinden çeşitli şekillerde faydalanmaktadır. Türkiye ise bu konuda diğer ülkelere göre çok avantajlı bir konumdadır, çünkü rüzgâr enerjisi bakımından çok ciddi bir potansiyel barındırmaktadır. Tahmin edilen potansiyel ortalama 60.000 MW' tır. Bu çalışmada, rüzgar enerjisinin günümüze kadar olan gelişimi ve Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli incelenmiş ayrıca Türkiye'nin rüzgar enerji potansiyeli hakkında literatür çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında son olarak Mersin ilinin Anamur ilçesi için 2016-2017 rüzgâr hızı verileri kullanılarak Weibull dağılımı ile rüzgar enerji potansiyeli hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Almost every country in the world is benefiting from wind energy in various forms. Turkey is in a very advantageous position compared to other countries in tihs regard, interms of wind power because it has a very serious potential. The estimated potential is nearly 60,000 MW. In this study, the develop of wind energy and Turkey's wind energy potenrial was examined. Further detailed made literature related to Turkey's wind energy potential. Finally, the wind energy potential was calculated by Weibull distribution using the wind speed data of 2016-2017 for Mersin, Anamur.