Divriği masalları (inceleme-metin)
Tales of Divriği
- Tez No: 52176
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Tezi hazırlayan : Ekrem KIRAÇ Bölümü : Türk Dili ve Edebiyatı (Halkbilimi) Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Doğan KAYA Tezin kabul ediliş tarihi : 22.04.1998 Tezin Sayfa Sayısı : 307 Tezin Konusu : Divriği Masallan TEZ ÖZETİ Masallar, halk kültürünün birçok özelliğini gösteren sözlü bir gelenek ürünüdür. Bundan dolayı, onlar kültürel ürün olarak değerlendirilir. Masallar, renkli hayâl ürünlerinin sihirli etkisiyle yaşamın gerçeklerinden herkese ibret mesajları verirler. Çünkü onlar sosyal karaktere sahiptir. Aynca, onlar dilin gelişimini incelemek için en önemli başvuru kaynaklarıdır. Aynı zamanda, masallar diğer bilimler için de çok önemli bir kaynaktır. Ülkemizde, masal anlatma geleneği zayıflamaya başlamıştır. Bundan dolayı Divriği Masallarını incelemek için derledik. Bunun yanında da, bilimsel metodlarla incelediğimiz bu masalların yok olmasını önlemeye çalıştık. Buradaki amacımız, ulusal ve evrensel kültürün korunmasına yardım etmektir. Divriği Masallan çalışmamızı iki bölümde gerçekleştirdik;°incelemes ve“metin”bölümü. İnceleme bölümünde masalların sınıflandırılması yapılmıştır ve bu bölüm aynca şu kısımları içermektedir Epizotlar, motifler, temler, kahramanlar, mekân, masalların şekli ve formeller. Aynca, bu masallardan on beşi ve ülkemizin diğer yörelerine ait bazı masallar arasında karşılaştırma yaptık. Metin bölümü, yirmi beş masal içermektedir. Burada anlatıcının ifade şekli ve üslubunda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Çalışmamızda elde edilen tüm verilerin, diğer çalışmalara katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The Owner of The Thesis : Ekrem KIRAÇ Department : The Language and Literature of Turkish ( Folklore) Thesis Adviser : Yrd. Doç. Dr. Doğan KAYA Date of The Acceptance of The Thesis : 22.04. 1 998 Number of Page : 307 Subject of The Thesis : Tales of Divriği SUMMARY Tales, which show the lots of properties of tire public culture, is a verbal product of tradition. That s why, they are considered as cultural products. The tales give the moral admonition messages from the truths of life to everybody witti bewitched effect of the colorful dream elements. Because they have social chracter. Moreover, they are the most important application sources in order to examine the language improving. At the same time, they are also a very important source for the other sciences. Traditional tales telling is being weakened gradually in our counOy. Because of this reason, we have collectied the tales of Divriği to examine carefully. Also we have tried to prevent the destruction of these tales which are examinied with the scientific methods and so our aim is to help the protection of national and universal culture. We have studied the tales of Divriği in two parts which are. investigation part. and“text parts”. The classification of the tales has been done in the investigation. It is including these parts such as: Episodes, motives, themes, players, place, form of tales and formules. In addition, we have made comparison between the fifteenth of these collecting tales and tiie other tales which belong to the other parts of the country. Text part includs twentyfive tales and there is not any change about the teller's literary style and style. We thought that dates, which are obtained in our studying, will provide contribution to the other studying.