İndüksiyonla ısıtma sisteminin incelenmesi ve simülasyonu
Investigation and simulation of induction heating system
  1. Tez No: 521770
  2. Yazar: AYŞE TUĞBA YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında indüksiyon ısıtma uygulaması üzerinde durulmuştur. Sistemden genel olarak bahsedilmiştir. Sistemin evirici kısmı biraz daha detaylı anlatılmış daha sonra sistem simülasyonu ile anlatılanların desteklenmesi amaçlanmıştır. Metal ısıtma ve eritmenin oluşturduğu çevresel zararı en aza indirmesi nedeniyle günümüzde oldukça fazla tercih edilmektedir.Gelişen teknoloji ve kontrol yöntemlerindeki yeniliklerle güç kontrol topolojileri ve bu devrelerin analizleri ile performans ve verimde iyileştirmeler yapılmaktadır.Bunlara ek olarak yapılan yenilikler ile birlikte maliyet içinde alınan olumlu sonuçlarla metal eritme ve ısıtma için indüksiyonla ısıtma daha çok tercih edilmektedir.Çalışmada modelleme yapılmış, çözüm yöntemleri sunulmuş ve Matlab Simulink ile simülasyonu yapılmıştır. Uygulama öncesi yapılan bu ön hazırlıkların gerçek uygulama yapacaklar için fayda sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, induction heating application is dwelled on. The system has been mentioned generally. The inverter part of the system is explained in more detail, and then it is intended to support what is described by the system simulation. With this method, the environmental damages caused by the metal heating and melting are decreasing very much and it is highly preferred. Power control topologies with innovations in developing technology and control methods and improvements in performance and efficiency with analysis of these circuits are made. In addition to these, with together innovations, induction heating is more preferred for metal melting and heating with positive results in cost.In the study, modeling are done, solution methods are presented and, simulated with Matlab Simulink. It is aimed to that these preliminary preparations, will be beneficial for before real implementation.