Alüminyum döküm için geri dönüştürülebilir maça tasarımı ve optimizasyonu
Expendable core design and process optimization for aluminum casting
- Tez No: 521794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİ BAKSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda endüstride döküm parçalardaki karmaşık tasarım ve mühendislik beklentileri artmış, daha çevreci üretim yöntemleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Alüminyum döküm teknolojisinde kullanılan kum maçalar, hem tasarım kısıtı oluşturmakta hem de çevreyi kirletmektedirler. Kullanılan maçaların beklenen mühendislik düzeyini sağlaması ve atık oluşturmaması endüstrinin en temel beklentilerindendir.Bu çalışmada suda çözülebilir klorür ve karbonatlı tuz bileşimlerinin çeşitli oranlardaki karışımları kullanılarak, ergitme metodu ile maçalar elde edilmiştir. Elde edilen maçaların eğme mukavemeti, ergime sıcaklığı tayini ve çözünürlük miktarı tespiti yapılmış, haritalandırılmış ve sonuçlar istenen çıktıyı sağlamak için MINITAB yazılımı ile optimize edilmiştir. Çalışmalar sonucunda, karbonat tuzlarının bileşimdeki artışının sudaki çözünürlüğe ve ergime sıcaklığına olumlu katkısının olduğu, klorür tuzlarının bileşimdeki artışının ise maçaları gevrekleştirdiği tespit edilmiştir. Seçilen bir maça bileşimi, endüstrideki alüminyum bir parçanın kokil yöntemiyle dökümünde denenmiş ve mühendislik beklentilerini karşılayan sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the complex design and engineering expectations of casting parts have increased and more environmentally production methods have come to the forefront in industry. Sand cores used in aluminum casting technology cause both design constraints and environmental pollution. It is the most basic expectation of the industry that ensuring the expected engineering level of used cores and not creating waste. In this study, Cores were obtained by using water-soluble chloride and carbonated salt mixtures by means of melting method. The bending strength, melting temperature and water solubility were determined, mapped and results optimized with MINITAB software to produce the desired output.Based on the studies, it has been found that the increase in the carbonate salt content contributes positively to the solubility and melting temperature and while the increase in the chloride salt composition makes the cores brittle. A selected core composition has been tried in the gravity die casting of an aluminum piece in the industry and results were obtained that meet engineering expectations.