Yeşil bina sertifikasyon sistemleri ve bütünleşik bina yaklaşımıyla enerji kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of energy use by green building certification systems and integrated building design approach
  1. Tez No: 521793
  2. Yazar: ELİF KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Energy, Architecture, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Küresel ölçekte yaşamaya başladığımız kaynaklara ulaşım sıkıntısı, bilinçsiz tüketimle hızla artış gösteren ve çeşitlenen çevre sorunları her geçen gün daha da büyümektedir. Şuan tüketmiş olduğumuz doğal kaynakların geri döndürülebilmesi de söz konusu değildir. Bu durumun üstesinden gelebilmek için bulunan çözümlerden bir tanesi de“sürdürülebilirlik felsefidir”. Sürdürülebilirlik felsefesinin binalardaki uygulanılması ise bütünleşik bina tasarımı yaklaşımı ile inşa edilen yeşil binalardır. Tezde, sürdürülebilir üretim ve tüketim anlaşıyışı ile yaşamsal faaliyetlerden meydana gelen zararlı etkilerin en aza indirilmesi konusu irdelenerek yaşamımızdaki iki olmazsa olmaz unsur olan su ve enerji konusuna odaklanılmıştır. Bu kapsamda, kaynaklarımızın büyük çoğunluğunu tüketen binalar ele alınmıştır. Sürdürülebilirliğin binalardaki uygulaması olan“bütünleşik bina tasarımı”ile“yeşil bina”kavramları tanıtılmıştır. Yeşil bina sertifika sistemlerinin kategorilerine dikkat çekilerek sertifikaların birbirleriyle olan benzer ve farklı özellikleri kıyaslanmıştır. Tez kapsamında, suyun Dünya' daki durumuna dikkat çekilerek suyun verimli kullanılmasına gerektiği gözler önüne serilmiştir. Kentlerde su verimliliğini arttırıcı yöntem ve tekniklerden bahsedilerek yağmursuyu hasadının su verimliliğine olan katkısı vurgulanmıştır. Çalışmada, binalarda enerji tüketim noktalarının ve enerji kayıp-kaçaklarının neler olduğuna dair tespitler yapılmıştır. Daha sonra, binalarda enerji verimliliğini arttırıcı yöntem ve tekniklerden bahsedilmiştir. Binalarda en çok enerji tüketimine neden olan iklimlendirme sistemlerine dikkat çekilmiştir. Tezin son bölümünde ise, odak noktası olan enerji verimliğinin arttırılmasına dair mühendislik çalışmaları yapılmıştır. Bu amaçla, Yalova Üniversitesi kampüsündeki bir binaya“yeşil bina konsepti”uygulanmıştır. Ele alınan bina için su ve enerji ile ilgili sürdürülebilir yöntem ve tekniklerin uygulanılmasına dair çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The environmental problems that are rapidly increasing with uncontrolled consumption and the growing variety of environmental problems are getting bigger every day. It is also not possible that the natural resources we have consumed can be returned. One of the solutions for achieving this is“philosophy of sustainability”. The implementation of the philosophy of sustainability in buildings is the green buildings built with integrated building design approach. In the thesis, focusing on sustainable production and consumption agreement and minimizing the harmful effects of vital activities, focusing on the two essential elements of life and water and energy. In this context, buildings that consume the vast majority of our resources are addressed. The concepts of“integrated building design”and“green building”, which are the applications of sustainability in the buildings, are introduced. The similarities and differences of the certificates with each other are compared by drawing attention to the categories of green building certification systems. Within the scope of the thesis, it has been pointed out that the water should be used efficiently by drawing attention to the situation in the world. The methods and techniques that increase the water productivity in the cities are mentioned and the contribution of the rainwater harvest to the water productivity is emphasized. In the study, determinations were made about the energy consumption points and the energy loss-leaks of the buildings. Later, energy efficiency enhancement methods and techniques were mentioned in the buildings. The buildings emphasize the most energy-efficient climate systems. In the last part of the thesis, engineering works have been done to increase energy efficiency which is the focal point. For this purpose, a“green building concept”was applied to a building on the Yalova University campus. Studies have been undertaken to apply sustainable methods and techniques related to water and energy for the considered building.