Dernekten siyasal partiye: Toprak, Emlak ve Serbest Teşebbüs Partisi (T.E.S.T.)
From association to political party: Land, Property and Free Enterprise (T.E.S.T.)
- Tez No: 521819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türk Siyasal Hayatında,siyasi partilerin yeri,işlevi ve var olma süreçleri pek çok açıdan önemli bir yer tutmaktadır.Zira bu siyasal fikrin dışa vurumu olarak hayata geçen siyasi partiler, içinde bulunduğu söz konusu dönemi inceleme açısından fikir verirken, geleceğe dair çeşitli çıkarımlar yapmayı da sağlama işlevi görmektedir. Tezin ana konusu olan Toprak,Emlak ve Serbest Teşebbüs Partisi gerek kurucu kadrosu gerekse ortaya koyduğu siyasal fikirler açısından oldukça ilginç bir tablo çizmektedir.Bu açıdan Parti fikrinin hangi aşamalardan geçtiği ve ne şartlarda meydana geldiğini özümsemek açısından tez 3 bölüme ayrılmış ve konu bu bölümler bağlamında incelemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn many aspects funcion, place and existance of political parties have always been an important factor in Turkısh political life. Political parties arouse as expressing a political idea, on one hand day give opinion about dair existing period on the other hand they can be funciont as deduicing abou the future. The main subject of the thesis, Land, Property and Free Entrerprice Party is drowing and intresting table by both of it's founding fathers and political ideas. To understand both the evaluation of party's in idiology and specific stages that party had experienced through. The work divided into tree chapters in order to be analysed.