Zirkonyum ile modifiye edilmiş EN AW 6082 alüminyum alaşımının çökelme ve yeniden kristallenme kinetiklerinin incelenmesi
Investigation of the precipitation and recrystallization kinetics of zirconium modified EN AW 6082 aluminum alloy
- Tez No: 521837
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ZEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, bir Al-Mg-Si alaşımının 4. grup geçiş elementlerinden birisi olan zirkonyum ile alaşım modifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu alaşım, otomotiv endüstrisinde yapı elemanı olarak kullanılan titreşim sönümleyici parçaların üretiminde ve son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan tren vagonlarında bulunan profil uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu parçaların üretimleri sırasında, proses koşullarındaki yüksek sıcaklıklarda mukavemetlerini olumsuz etkileyen mikroyapı değişimleri meydana gelmektedir. Olumsuz mikroyapı değişimlerini bertaraf etmenin bir yolu alaşım modifikasyonudur. Bu nedenle, alaşıma farklı oranlarda zirkonyum elementinin ilavesi ile dökümden itibaren mikroyapısal etkileri, yaşlandırma sırasında çökelti kinetiği, yeniden krsitallenme davranışı ve kinetiği incelenmiştir. Ayrıca ticari olarak üretilen profil formundaki alaşımların mekanik özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, modification of an Al-Mg-Si alloy with zirconium, one of the 4th group transition elements, was carried out. This alloy is used in the production of vibration-damping parts used as structural elements in the automotive industry and in profile applications used in railway wagons, which have become increasingly popular in recent years. During the production of these parts, microstructural changes occur which adversely affect their strength at high temperatures in process conditions. One way of eliminating adverse microstructure changes is alloy modification with alloying element. For this reason, the microstructure, precipitation kinetics during aging, recrystallization behavior and kinetics of recrystallization were investigated by the addition of zirconium element at different ratios. In addition, the mechanical properties of alloys in the form of commercially produced profiles have been investigated.