Al2024-316l metal-metal matrisli kompozitlerin üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Al2024-316l investigation of the production and properties of metal-metal matrix composites
  1. Tez No: 521867
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞLAR PARILTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, toz metalürjisi yöntemi kullanılarak Al2024-316L metal-metal matrisli kompozitleri üretilmiştir. Al2024 matrisi içine, 316L takviye tozları (%1, %2,%5, %10, %15, %20, %25) ağırlık oranlarında katılarak Al2024-316L kompozit toz karışımları 2 saat mekanik alaşımlama yapılarak hazırlanmıştır. Kompozit toz karışımı 560° sıcaklıkta 500 MPa basınçta vakum altında sıcak presleme yapılarak numuneler üretilmiştir. Üretilen kompozitlerin karakterizasyon özellikleri (SEM, XRD, mikroyapı analizleri), mekanik özellikleri (çekme, sertlik, aşınma testleri), fisizksel özellikleri (yoğunluk, gözenek miktarı) ve kimyasal dayanımları (elektrokimyasal korozyon testleri) ile belirlenmiştir. Mikroyapı incelemelerinde 2 saat mekanik alaşımlama yapılarak üretilen Al2024-316L kompozitte Al2024 matris içerisinde 316L takviyelerinin homojen dağıldığı görülmüştür. Yapılan testler sonucunda artan takviye miktarıyla birlikte gözenek miktarı, sertlik, aşınma dayanımı artar iken çekme mukavemeti ve yoğunluk değerleri azaldığı belirlenmiştir. Uygulanan korozyon testleri sonucunda en iyi korozyon dayanımının Al2024-%1(316L) takviyeli kompozit numunesinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, metal-metal matrix composites of Al2024-316L were produced by using the powder metallurgy method. Composite powder mixtures of Al2024-316L were prepared by mechanical alloying for two hours by adding 316L reinforcing powders (%1, %2, %5, %10, %15, %20, %25) into Al2024 matrix powders. The composite powder mixture was hot stamped under vacuum at 560°C and 500 MPa pressure to produce specimens. Characterization properties of the composites produced (SEM, XRD, microstructure analyzes) were determined by mechanical properties (tensile, hardness, abrasion tests), physical properties (density, pore volume) and chemical strengths (electrochemical corrosion tests). Microstructure studies showed homogeneous distribution of 316L subsests in Al2024-316L composites Al2024 matrix produced by mechanical alloying for two hours. As a result of the tests made, hardness values, abrasion resistance and amount of porosity were found to increase with icreasing amount of reinforcement as well as tensile strength and density decreased with increasing amount of porosity. As a result of the corrosion tests carried out, it was determined that the best corrosion resistance was found in Al2024-%1(316L) reinforced composite specimen.