Al2024 alaşımı için yarı-katı metal döküm işlem parametrelerinin belirlenmesi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Determination of process parameters of semi-solid metal casting and investigation of mechanical properties for Al2024 alloy
- Tez No: 323028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, bir dövme alaşım olan AA2024 alaşımı yarı-katı metal şekillendirme tekniklerinden tikso-döküm yöntemiyle şekillendirilmiştir. Tikso-dökümde gerinimin neden olduğu sıvı aktivasyonu (SIMA) işlemi ile üretilen biyetler kullanılmıştır. Yarı-katı bölgede, farklı sıvı oranlarına karşılık gelen sıcaklıklarda (608 °C, 616 °C ve 619 °C) ve 2,37 m/s piston hızında mikroyapı ve mekanik özelliklerin değişimi araştırılmıştır.SIMA yöntemi ile biyet üretiminde yarı-katı sıcaklığa bağlı olarak artan soğuk deformasyon oranı ile tane boyutunun azaldığı ve şekil faktörünün arttığı belirlenmiştir. Tikso-dökümle şekillendirmede düşük sıvı oranlarına karşılık gelen sıcaklıkta (608°C) yarı-katı haldeki biyetin kalıp boşluğunu tam olarak doldurmadığı tespit edilmiştir. Yüksek sıvı oranlarında yarı-katı haldeki biyet (%60- %65) kalıp boşluğun tam olarak doldurulabilmiştir. Tikso-dökümle şekillendirilen numunelerin mekanik özellikleri ekstrüze+T6 koşullarındaki numunelerin mekanik özelliklerinden %50 daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Tikso-dökümle üretilen ve T6 yaşlandırma ısıl işlemi uygulanmış numunelerin mekanik özellikleri ekstrüze haldeki numunelere yakın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a wrought AA2024 aluminum alloy was shaped with thixo-casting technique which is one of the semi-solid metal forming processes. Billets produced by strain induced melt activation (SIMA) process were used in thixo-casting. In the semi-solid region, microstructural and mechanical property variations depending on the temperatures that corresponded to different liquid fractions (608 oC, 616 oC, and 619 oC), and 2.37 m/s ram speed have been investigated.In the billet production by SIMA process, with increasing cold deformation rate, the shape factor increases while the grain size decreases depending on temperatures. In the forming by thixocasting, at the temperature (608 oC) that corresponded to low liquid fraction the die cavity has not been fully filled by the semi-solid billet. The die cavity has been fully filled by semi-solid billet at high liquid fraction (60% and 65%). The mechanical properties of specimens which produced by thixocasting were found to be 50% lower than extruded + T6 condition specimen. The mechanical properties of the specimens which produced by thixocasting + T6 condition are almost same as specimens in extruded conditions.