Lupus nefritinde serum ve idrar TWEAK, MCP-1 ve NGAL seviyelerinin hastalık aktivitesiyle ilişkisi
Association of serum and urine levels of TWEAK, MCP-1 and NGAL with disease activity in lupus nephritis
- Tez No: 521892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ARTIM ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Romatoloji, Nephrology, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaçlar: TWEAK, MCP-1 ve NGAL sistemik lupus eritematozus (SLE) patogenezinde rol oynayan proinflamatuvar moleküllerdir ve hastalık aktivitesini gösteren biyobelirteçler olarak kullanılabilecekleri düşünülmektedir. Çalışmamızda serum ve idrar TWEAK, MCP-1 ve NGAL düzeylerinin SLE ve lupus nefritinde (LN) hastalık aktivitesiyle olan ilişkisini incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Renal (n=15) ve non-renal (n=15) 30 aktif SLE hastası çalışmaya alındı. Renal (n=16) ve non-renal (n=15) inaktif SLE hastaları, aktif renal tutulumu olan ANCA ilişkili vaskülit (AAV) hastaları (n=14) ve 20 sağlıklı gönüllü kontrol grupları olarak seçildi. Serum (s) ve idrar (u) TWEAK, MCP-1 ve NGAL düzeyleri ELISA ile çalışıldı. Bulgular: Medyan hastalık süresi 83 (23,5-135) ay ve medyan yaşı 35 (27-47,5) olan 61 SLE hastasının 51'i (% 83,6) kadındı.
Özet (Çeviri)
Objectives: TWEAK, MCP-1 and NGAL, mediators in pathogenesis of systemic lupus erythematosus (SLE), are proinflammatory cytokines/chemokines that are thought as potential biomarkers reflecting disease activity. In this study, we aimed to investigate the association of serum (s) and urine (u) levels of TWEAK, MCP-1 and NGAL with disease activity in both renal and non-renal SLE. Patients and Methods: Thirty active patients with SLE (15 renal and 15 non-renal) were recruited. Thirty-one inactive patients with SLE (16 renal and 15 non-renal), 14 patients with ANCA-associated vasculitis (AAV) all of whom had active renal involvement and 20 healthy volunteers were selected as control groups. Serum and urine levels of TWEAK, MCP-1 and NGAL were tested using ELISA. Results: Sixty-one SLE patients, 51 (83.6%) of whom were female, with a median disease duration of 83 (23.5-135) months and a median age of 35 (27-47.5) were included in the study.