Bronkoalveolar lavaj sıvısında hücre sayımının farklı metotlar arasında karşılaştırılması
Comparison of the different methods for counting cell in the bronchoalveolar lavage fluid
  1. Tez No: 521894
  2. Yazar: OYTUN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALTINSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bronkoalveolar lavaj (BAL) sıvısı diferansiyel hücre paterni, diffüz parankimal akciğer hastalıklarının tanısal yaklaşımında ve ayırıcı tanıları daraltmada kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı optik mikroskopiye göre daha hızlı ve daha objektif bir yöntem olan akım sitometri (FCM) ile BAL hücresel profilinin elde edilmesi ve sonuçlarının optik mikroskopi ile elde edilenle karşılaştırılarak optik mikroskopi yerine kullanımının uygunluğunu ya da üstünlüklerini belirleyebilmekti. Gereç ve Yöntem: Araştırma 2017 ve 2018 yılında difüz parankimal akciğer hastalığı nedeni ile tanı amaçlı bronkoalveolar lavaj uygulanan ve BAL sıvıları hem optik mikroskopta hem de FCM cihazında analiz edilen hastalar geriye dönük olarak incelenerek yapıldı. Bulgular: Wilcoxon işaretli sıra testi ile FCM ve optik mikroskopideki lenfosit ve eozinofil sayıları arasındaki farkların anlamlı olduğu görüldü (sırasıyla p=0.005, p=
Özet (Çeviri)
Objectives: Differential cell pattern of bronchoalveolar lavage (BAL) fluid is used in the diagnostic approach of diffuse paranchymal lung diseases and in narrowing the differential diagnoses. The purpose of this study is to obtain the cellular profile of the BAL fluid by flow cytometry which is faster and more objective compared to optical microscopy and to determine the suitability or advantage of using flow microscopy instead of optical microscopy. Materials and Methods: The study was performed by retrospectively reviewing on patients who underwent bronchoalveolar lavage for diagnostic purpose due to diffuse parenchymal lung disease between 2017 and 2018, and whose BAL fluids were analyzed both in optical microscopy and in flow cytometry device. Findings: Wilcoxon signed rank test showed significant differences between FCM and optical microscopy in terms of the number of lymphocyte and eosinophil (p=0.005, p=