Bronş Lavaj Mayii'nde mikobakteri izolasyonu, tip tayini ve Antitüberkülotik'lere duyarlılıkları
  1. Tez No: 37464
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİR AHMET FAZLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Mart 1989-Ekim 1991 tarihleri arasında, Erciyes Üniversitesi tıp fakültesi Gevher Nesibe hastanesi iç hastalıkları kliniği ile Nuh Naci Yazgan göğüs hastalıkları hastanelerinden tüberküloz ve diğer klinik ön tanıları olan ve balgamlarında ARB görülmeyen veya balgam çıkaramıyan olgulardan Flexibil fiber optik bronkoskop (FFB) ile alınan 270 Bronş lavaj Mayii (BLM) mikobakte- riyolojik, parazitolojik ve sitolojik yönden incelendi. Bronkoskopi öncesi üç kez alınan balgam'da ARB saptanamıyan ve balgam çıkaramayan aktif akciğer tüberkülozlu 88 olgunun37 (% 42,)'sine mi- kobakteriyolojik inceleme ile tanı konmuş bunların 28 (%75.7)sinde ARB görül dü ve 32 (% 86.5)sinin kültüründe ARB üredi ayrıca tüberküloz düşünülmeyen 172 hastanın 13'üne yine BLM'nin mikobakteriyolojik incelemesiyle tüberküloz fânisi kondu (Şekil-1). İncelememizde BLM'nin tüberküloz teşhisindeki yeri önemli bulundu. Ürettiğimiz 42 adet mikobakteri susunun biyoşimik ve morfolojik özellikleri incelenerek tiplendirildi. Bu incelemeler sonucunda 42 adet mikobakteri susunun tümü M. tüberkülozis olarak tiplendirildi. Ayrıca 42 adet M. tüberkülozis susu nun majör ve minör antitüberkülotiklere kasrı rezistans loranları ortalama ilaç konsantrasyonlarına göre araştırıldı. INH 'de % 47.6, SM'ne %38.1 EMB'e % 16.7 RMP'ne %19 ve PZA'de %38.1 oranında rezistanlık bulundu (Tablo 5). BLM yaymaları Giemsa ve gümüşleme boyama yöntemleriyle boyanarak mikroskopik olarak parazitolojik yönden incelendi ve P. carini dahil diğer parazitler görülmedi.Numunelerin Hematoksilen-Eozin metoduyla boyandıktan sonra, sitolojik olarak incelenmesiyle değişik sayıda hücreler tespit edildiyse de istatistiksel olarak diagnostik değerde olmadıkları görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 270 Bronchial washing fluid (BWF) samples obtained by flexible fi beroptic oronchoscopy from the patients who had preliminary diagnosis as tu berculosis or other diseases at Gevher Nesibe Hospital clinics and Nuh Naci Yazgan Thorax Diseases Hospital between. March 1989 and October 1991. The sputum samples were negative for ARB in three times examination. The rest were incapable to excrete sputum. Both groups were investigated. Myco- bacterioıogıcally. oarasitologically, and cytologically for Acido-Resistance. Ba cilli (ARBV In 37 (42%) of 88 cases with active pulmonary tuberculosis whose sputum samples were negative for three times examination for ARB before broncnoscopy or who were incapable of excreting sputum, The diagnosis was made oy mycobacteriologic examination of B.W.F samples, in 28 (75,7%) of tnose AR5 was detected with microscopy and in 32 (86.5%) with cultures. In addition 13 out of 172 patients unsuspected individual for tuberculosis were di agnosed as tuberculosis with the mycobacteriologic examination of BWF samp les (Figure-1). In this study, mycobactrioiogic investigation of BWF samples were found significant in the diagnosis of tuberculosis. 42 Mycobacterium strains isolated from cultures. All strains identifi ed as mycobacterium tuberculosis with the investigating of biochemical and morphological properties.63 The rates of resistance of 42 strains against major and minor anti-tu- berculotics were investigated by mean of“Average drug concentration”. Strains were rezistant to INH 47.6%, SM 38.1%, EMB 16.7%, RMP 19% and to PZA 38.1% (Tablo 5) The smears of BWF samples were stained by Giemsa and Silver staining methods and examined microscopycally for parasitologic aspect. All samples remain negative for parasites including Pneumocystis carinii. The samples stained by Haemtoxylen-Eosin were examined cytolo- gically. Various amound of cell were detected but by statistically analysis they were not found valuable for diagnostic purposes.