Beton bileşen ve boyutunun elektriksel kür yöntemine etkisinin araştırılması
Investigation of concrete component and size effect on electrical curing method
- Tez No: 521944
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN UYGUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, beton bileşenlerinin ve boyutunun elektriksel kür yöntemine etkisi araştırılmıştır. Dozaj etkisini incelemek için 250, 300, 350 ve 400 dozajlı 10 x 10 x 35 cm boyutunda betonlar üretilmiştir. Üretilen betonların üzerine sabit frekans şiddetinde AC güç kaynağından sırasıyla 0, 40, 60, 80 ve 100 V gerilim uygulanmıştır. Bazı seriler üzerine sabit gerilim şiddetinde farklı frekanslarda elektrik akımı uygulanmıştır. Farklı su/çimento oranına sahip betonlar üretilmiştir. Gerilim uygulanan ve gerilim uygulanmayan numunelerin priz süreleri, poroziteleri, su emme oranları, basınç dayanımları vb. karşılaştırmalar yapılarak betonda hızlandırılmış kür yapılıp yapılamayacağı araştırılmıştır. Hızlandırılmış kür açısından DC ve AC akım uygulanabilmektedir. Literatür araştırması neticesinde DC akımın polarizasyon (kutuplaşma) etkisinden dolayı deneylerde AC güç kaynağı kullanılmıştır. Sonuç olarak beton üzerine belirli gerilim şiddeti altında AC gerilim uygulanarak basınç dayanım kaybı yaşanmadan hızlandırılmış kür yapılabilir. 250, 300, 350 ve 400 dozajlı betonlara 100 V AC gerilim uygulandığında şahit numunelerine göre priz sona erme süreleri 510, 380, 410 ve 500 dakika kısalmıştır. 300 Dozajlı betonlarda SEM incelemesi yapılmış olup gerilim şiddetinin 0' dan 100 V'a arttırılmasıyla hidratasyon reaksiyonlarının hızlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of concrete's component and size on electrical curing method is investigated. To examine the effect of dosage, 250, 300, 350 and 400 dosage and 10 x 10 x 35 cm sized concretes are produced. 0, 40, 60, 80 and 100 V stress intensity are respectively applied on produced concretes at stable frequency by AC power supply. Electrical current with different frequencies are applied on some series at stable frequency stress intensity. Concretes which have different water/cement ratios are produced. It has been researched if accelerated cure can be done on concrete by comparing setting time, porosity, water absorption, compressive strength, etc. of concretes which have current application with the ones which don't have current application. DC and AC current application on concrete can be made in terms of accelerated cure. Because of DC current's polarization effect, AC power supply is used in the experiments. Consequently, accelerated cure can be done by applying AC current without having any compressive strength decline under certain stress intensity. Through the application of 100 V stress intensity to the 250, 300, 350 and 400 dosage concretes, their final setting times are shortened 510, 380, 410 and 500 minutes, respectively when they are compared to the same dosage reference concretes. Scanning Electron Microscope (SEM) views of 300 dosage concretes are investigated and it is determined that hydration reactions accelerate as stress intensity increases from 0 V to 100 V.