Anlık mesajlaşma uygulamalarının telekom operatörleri ile kullanıcı alışkanlıklarına etkileri
Effects of instant messaging applications on telco operators and user habits
- Tez No: 521945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Telekomünikasyon sektörü hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmektedir. Ancak bu sektörde piyasaya sonradan girmiş bulunan ve birçok alanda faaliyet gösteren İnternet Tabanlı Hizmetler (İTH) pazardan önemli bir pay elde etmektedir. Telekom operatörleri, günden güne artan müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilme hususuyla karşı karşıyadır. Müşterilerin sahip oldukları akıllı cihazlar, servis sağlayıcıların sunduğu bant genişliğini yoğun şekilde tüketmekte ve bununla birlikte servis sağlayıcılar şebeke kapasitesini artırabilmek için maliyeti yüksek yatırımlar yapmaktadır. Zira şebeke kalitesi birçok telekom operatörü için ayırt edici bir etkendir. İTH'lerin ortaya çıkışı, telekom operatörlerinin gelir sistemini etkileyerek ürün ve fiyat konusunda bir erozyon oluşturduğu için operatörlerin ilave tedbirler aldığı görülmektedir. Bahse konu hizmetlerin etkileri düzenleyici kurumlar tarafından dikkate alınmalı ve şebeke tarafsızlığı doğrultusunda tartışılmalıdır. Bununla birlikte, anılan servislerin birçoğunun yurtdışında konumlanmış olmaları, ayrıca kişisel verilerin işlenmesi ve kullanıcı gizliliğinin korunması gibi konularda ihtiyaç duyulan düzenleme ve yetkilendirme hususlarında bir takım güçlükler doğmaktadır. Bu tez kapsamında, uluslararası alanda yaşanan gelişmeler incelenmiş ve faaliyet göstermekte olan İTH'ler özelinde anlık mesajlaşma uygulamalarının telekomünikasyon sektörüne; gerek operatörlerin yatırımlarına ve gelirlerine gerekse düzenleyici kurumların yaklaşımlarına etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Telecommunication sector is continuing its growth and evolution at a very fast pace, and in the present day OTT (Over the Top) services which are recently emerged have captured an important share of the market. Many telco operators (telecom service providers- TSPs) are facing a challenge in order to fulfill increasing customer demands day by day. Smart devices owned by customers consume the bandwidth served by the service providers, in a large scale, therefore service providers make investments with high costs in order to develop network capabilities, yet network quality is a distinctive feature of telecom service providers. It seems that, the arise of OTTs caused a negative impact on revenue systems of telecom service providers on product and price. Impacts of aforementioned services could be considered by regulatory authorities and these situations increase debates over network neutrality. In addition, issues like geological origin (abovementioned services may be located abroad, generally), processing of personal data and user privacy could cause some difficulties. Within the scope of this thesis, after making literature and exploring the international developments, the impacts of OTT services (IM applications in particular) on telecommunication sector is examined and various suggestions are brought forward.