Hastaneye yatırılan erişkin hastalarda vücut sıcaklığının aksiller ve timpanik ölçüm yöntemleri ile karşılaştırılması
Comparison of body temperature with axillary and tympanic measurement methods in adult patients admitted to the hospital
  1. Tez No: 521951
  2. Yazar: SUMMANİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÖZCAN, PROF. DR. ELİF DOYUK KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, insanlarda vücut ısısı ölçüm değerinin tespitinde kullanılan iki ayrı yöntem karşılaştırılmıştır; vücut ısısı ölçümünde kullanılan metot güvenilir, kullanıcı ve kullanan bakımından konforlu, kolay uygulanabilen, girişimsiz, maliyeti düşük, kısa sürede sonuca ulaşılmasını sağlamalıdır. Sonuç değerlendirilmesi ölçümü yapan kişiye göre değişmemelidir. Çalışmamızda aksiller dijital temas eden termometre ve timpanik temas etmeyen infrared termometreyi, çeşitli açılardan karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma grubu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Enfeksiyon hastalıkları servisinde yatan hastalardan oluşturulmuştur. Hastaların vücut ısısı ölçümlerinin takibi, rutin sürece müdahale edilmeden olağan akışında gerçekleştirilmiştir. Ölçümler eş zamanlı olarak timpanik infrared termometre ve aksiller dijital termometre ile yapılmıştır. Her iki termometre ölçümleri kantitatif ve kalitatif olarak karşılaştırılmıştır. Kantitatif olarak; ölçüm süresi, ölçüm değerleri incelenmiştir. Kalitatif olarak; hasta ve sağlık çalışanları ve hastalar bakımından kullanım konforu ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. Çalışma 6 aylık sürede, 111 erişkin hasta ile tamamlanmıştır. Her bir hastaya ortalama 17.02 kez olmak üzere toplam 1889 kez ölçüm yapılmıştır. Ölçüm değerleri açısından karşılaştırıldığında, aksiller termometre, timpanik termometreye göre 0.22°C daha düşük derecelerde ölçüm yapmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, we attempted to compare the methods and devices used to determine body temperature measurement values in humans. The methods and devices used to determine body temperatures in hospitalized adult patients are desired to be reliable, easy and comfortable for the patients and users, easy to implement with no interference, cheaper, and generating results in a short time. Moreover, measurement-results should not alter depending on the person taking the measurements and be consistent. In the current study, we aimed to compare different properties of the body temperature measurements taken with axillary digital contact thermometer and infrared tympanic thermometers. The study group contained the adult patients hospitalized in the Infectious Disease Clinics at the Medical School of Eskişehir Osmangazi University, Eskişehir, Turkey. Body temperatures of the patients were obtained using axillary digital contact thermometer and infrared tympanic thermometer simultaneously. The measurements of two different thermometers were quantitatively and qualitatively compared without disturbing the patients. While quantitatively measured values were evaluated in C° (Celsius), the quality of the measurements were evaluated through comparing comfort of the thermometers for the patients and the users, measurement times, their dependability and accuracy. The present study was completed with a total of 111 adult patients (older than 18 years of age) over a 6-month period. A total of 1889 measurements were performed with an average of 17.02 times for each patient. The current results showed that the measurement values of the axillary thermometers were 0.22 C° lower than those of the infrared tympanic thermometers.