Türkiye'de kentleşmenin özellikleri, sorunları ve Kahramanmaraş örneği
The characteristics and problems of the urbanization in Turkey and Kahramanmaraş example
  1. Tez No: 52196
  2. Yazar: İ. ETHEM TAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH DOĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz yüzyılın ayırdedici özelliklerinden biri olan kentleşme, 19. yüzyılın başlarından itibaren öncekinden çok farklı boyutlar kazanmaya başlamıştır. 1800-1850 yıllarında günümüz gelişmiş ülkelerini etkisi altına alan kentleşme olgusu, 1950'den sonra gelişmekte olan ülkeleri de etkisi altına almıştır. Gelişmekte olan ülkeler kentleşme sürecine gelişmiş ülkelerin etkisi ile girmişlerdir. Bu ülkeler hızlı kentleşme sürecine 100 yıl sonra girmiş olmalarına rağmen gelişmiş ülkelerin deneyimlerinden yararlanamamış ve birçok kentsel sorunla karşı karşıya kalmışlardır. Türkiye de bu sürece 1950'li yıllarda girmiştir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra görülen hızlı kentleşme birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Ülkemizin bu sürece hazırlıksız yakalanması sorunları ağırlaştırmıştır. Benzer durum K.Maraş ilinde de yaşanmıştır. Türkiye'de kentleşme olgusu farklı koşullarda yaşandığından farklı özellikler göstermiştir. Yaşanan hızlı kentleşmenin Türkiye genelinde ve K.Maraş ilinde neden olduğu başlıca sorunlar: Hava, su, toprak ve gürültü kirliliği gibi çevre sorunları; içme suyu kanalizasyon, ulaşım ve dinlenme yeri gibi altyapı sorunları; arsa, konut ve gecekondu gibi barınma sorunları olmuştur. Burada kente göç eden insanların kentsel yaşama uyumda karşılaştıkları sorunlar da sayılabilir. Türkiye'de Kentleşmenin özellikleri, Sorunları ve K.Maraş örneği konulu bu tezde genelde Türkiye'de özelde K.Maraş ilinde yaşanan kentleşmenin özellikleri tesbit edilmiş, mevcut kentsel sorunlar sistemetik bir şekilde ortaya konulmuş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The urbanization process which is one of the differentiating characteristics of our century showed different aspects from the begin of the 19. century. This process which effected the developed countries between 1800-1850, began to effect the developing countries after 1950. Although the urbanization process began in the developing countries one century later than in the developed countries and had to face many problems. The urbanization process began in Turkey in the 1950's. This process, starting after the II. World War brought a lot of problems with it. The fact that our country went into the urbanization process without any preparations rendered the problems. The similas situation was observed in K.Maraş. Since the urbanization process in Turkey was experienced under different conditions, it showed various characterictics. The problems caused by the urbanization process in Turkey and K.Maraş are as fallows; environmental problems like air, water, soil and noise pollution; infrastructure problems like drinkwater and sewerage and habitation problems like estate, home and shack. The integration problems which the people settling into the urbgan areas are facing can be added to them. In this thesis, with the topic“The Characteristics and Problems of the Urbanization in Turkey and the K.Maraş Example”, the characteristics of the urbanization process in Turkey, especially in K.Maraş are determined. The existing problems are represented sistemetically and solution suggestions to them are presented.