Tarım kredi kooperatiflerinin tarım ekonomisindeki yeri ve Sivas örneği
Agriculture credit cooperatives in agriculture economy and Sivas sample
- Tez No: 52195
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Kooperatifçilik en basit şekilde“kendi kendine yardım hareketi”olarak ifade edilebilir. Kooperatifler değişik şekillerde sınıflandnılabilmektedir. Tarım Kredi Kooperatifleri Tarımsal Kooperatif sınıflandırması içerisinde yer almaktadır. Türkiye'de en iyi örgütlenme yapışma sahip olan ve merkez birliği bulunan tek kooperatif türü Tarım Kredi Kooperatifleri'dir. Türkiye ekonomisi içerisinde tarım sektörünün önemli bir yeri vardır. Türkiye'de bulunan taran işletmelerinin büyük bir çoğunluğu küçük köylü işletmesi şeklinde ve önemli ölçüde krediye ihtiyaç hisseden işletmelerdir. Türkiye'de kredi müesseseleri çok sınırlıdır. Bunlardan en önemlileri T.CZiraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'dir. Çiftçilerin bankalardan ve diğer kredi kuruluşlarmdan kredi almaları teminat göstermedeki güçlüklerinden dolayı çok zordur. Tanm Kredi Kooperatifleri ise esas olarak çiftçi örgütlenmeleri olmaları sebebi ile ve kendi kendine yardım hareketinin bir gereği olarak çiftçilere uygun şartlarda (maliyet fiyatına) kredi temin etmeye çalışmaktadır. Tanm Kredi Kooperatifleri, kredi faaliyetlerinin yanısıra çiftçilere, kimyevi gübre, tarımsal araç-gereç ve makina, tarımsal mücadele ilaçlan, hayvan yemi, bitki tohumluğu, damızlık hayvan temini gibi konularda büyük katkı sağlamaktadır. Aynca, koopearatif ortaklarının elde ettiği ürünlerin, iştirak ettiği işletmelere hammadde olarak alınması suretiyle çiftçilere pazar bulma konusunda yardımcı olmaktadır. Tanm Kredi Kooperatifleri 16 Bölge Birliği altında örgütlenmiştir. Merkezi Sivas'ta bulunan lO.Bölge Birliği'ne Sivas, Erzincan ve Tokat illerinde bulanan birim Tanm Kredi Kooperatifleri bağlı bulunmaktadır. Tanm Kredi Kooperatifleri'nin amacına uygun olarak lO.Bölge Birliği' de, faaliyette bulunduğu bölgelerde çiftçilere vermiş olduğu hizmetler ve iştirakleri ile tarımsal ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The cooparative system is simply defined as“self support”. The cooperatives can be classified in various ways. Agriculture credit cooperatives in involved in agriculturel cooperative classiciations. Agriculture credit cooperatives are the only cooperatives which have the best organization structure and central unity. The agriculture sector plays an important part in Turkish economy. A great part of agricultural enterprises require credit significiantly. There are not so many credit institutions in Turkey. The most important of these are Turkish Ziraat Bank and Agriculture Credit Cooperatives, since it is hard to demonstrate a guaranty, it is diffucult for farmers to get credit from the banks and the other credit instutions. While the Agriculture Credit Cooperatives are farmerly organizations and as a result of self support movement, they seek to give credits in proper conditions (with cost price) to the farmers. TheAgriculture Credit Cooperatives support farmers by giving them chemical dung, agricultural equipment and machines, agricultural medicine, feed, plant seed and breeding animal besides credit business. In addition the product of cooperative members help the farmers to find market by being used as raw material by the participant enterprises. The Agriculture Credit Cooperatives are organized under sixteen regional unity. The 10 regional unity, the center of which is in Sivas, consists of Sivas, Erzincan ve Tokat. Agriculture Credit Cooperatives, the 10 regional unity supports the agricultural economy in its action area by the services given to farmers and by equity participations.