S-konveks fonksiyonlar için bazı yeni eşitsizlikler üzerine
On some new inequalities for s-convex functions
  1. Tez No: 521968
  2. Yazar: HASAN KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EYÜP KİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezin Analiz ve Fonksiyonlar teorisi ile Uygulamalı Matematik anabilim dallarında sıklıkla kullanılan konveks fonksiyonlar ve uygulama alanının genişliği itibarı ile İntegral Eşitsizlikleri üzerine kurulmuştur. Giriş bölümünde konveks fonksiyonlar ve eşitsizliklerin önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde; Matematiksel programlamada, mühendisliğin çeşitli alanları ile optimizasyon teorilerinde kullanılan, oldukça yaygın biçimde çalışılan Konveks küme ve konveks fonksiyon kavramları tanıtılarak, Genelleştirilmiş konvekslik kavramlarından olan fi-konvekslik ve s-konvekslikten bahsedilmiştir. Ayrıca bu bölümünde geçen kavramlar hakkında yapılan çalışmaların tarihsel sürecinden bahsedilmektedir. Üçüncü bölüme geçtiğimizde ise temel olarak literatürde sık kullanılan ve iyi bilinen, hazırlanan bu teze de temel oluşturan tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Hermite-Hadamard tipli eşitsizliklerin sağ ve sol tarafıyla ilgili s-konvekslik için yeni sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar bölümünde de ilk dört bölümün değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on Integral Inequalities with the convex functions and application of convex functions which is frequently used in the Applied Mathematics and theory of Functional Analysis. At the introduction, it is emphasizes the importance of convex functions and inequalities. In the second chapter; Convex set and convex function are introduced which are using In the mathematical programming, various fields of engineering and optimization theories and generalized convexity concepts are mentioned that is well known as a fi-convexity and s-convexity. It also mentions the historical process of the studies on the concepts that are in this section. When we go through the third section, the basic definitions and theorems which are used in the literature and which are well known and prepared are included. In the fourth part, new results are obtained for the s-convexity of the Hermite-Hadamard type inequalities on the right and left sides. Suggestions for evaluations of the results found in the results section and suggestions for the work that can be done to the reader are presented.