Stokastik süreçlerde hermite-hadamard tipli eşitsizlikler ve φ- konveks fonksiyonlar
Hermite-hadamard type inequalities for stochastic processes and φ- convex functions
  1. Tez No: 420436
  2. Yazar: BETÜL BODUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EYÜP KİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, konveks fonksiyonlar içerisinde önemli bir yer tutan s- konveks fonksiyonlara yeni bir perspektiften bakıldı ve böylece yeni bir tanıma ulaşıldı. Ayrıca bu tanım üzerine yeni teoremler inşa edildi. Bu amaçla çalışmanın ikinci bölümünde matematikte yer alan bazı temel tanım ve teoremler, bazı konveks fonksiyon sınıfları, birinci ve ikinci anlamda stokastik süreçlerde s- konveks için Hermite-Hadamard tipi eşitsizliği ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. Ayrıca bulgular ve tartışma kısmında φ- konveks fonksiyonlar için stokastik süreçlerde Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which holds an important place in convex functions it is viewed from a new perspective to s- convex functions and thus reached a new recognition. Also depending on given definition new theorems were given. For his purpose, in the second part of the study, some basic definitions and theorems in mathematics, some convex function classes and some basic concepts related to first and second sense s- convex functions about Hermite-Hadamard type inequalities for stochastic processes are given.In addition to findings and discussion Hermite-Hadamard type inequalities in stochastic processes for φ- convex functions are discussed.