Assessing a virtual reality display system for teleradiology purposes using the receiver operating curve methodology
Sanal gerçeklik ekran sisteminin teleradyolojide kullanımının işlem karakteristik eğrisi analiziyle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 521972
  2. Yazar: EYLEM KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ, DOÇ. DR. ALBERT GÜVENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giyilebilir teknolojideki ilerleme, yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlar. Hastane ortamlarında radyologlar, tıbbi görüntüleri değerlendirirken değerli zamanlarını karanlık okuma odalarında geçirmek zorunda kalırlar. Standart bir radyoloji okuma odasında, karşılaştırma yapabilmeleri için çok sayıda geleneksel düz LCD ekranlar kullanılır. Normal bir okuma odasında monitör sayısının artırılması, alan ve maliyet yatırımını gerektirir. Sanal gerçeklik, zaman ve alan sınırlamasının ötesindedir. Böylece sanal gerçeklik teknikleri teleradyolojiye uygulanabilir. Bu uygulama, hekimlerin uzak mesafedeki hastaları teşhis ve tedavi etmelerine imkan sağlar. Hekimler, bu uygulama sayesinde hastanenin dışında hastaları teşhis ve tedavi edebilir. Teleradyoloji, binlerce kilometre uzaktaki hastaların sanal ortamda iyi eğitim görmüş ve tecrübeli doktorlara ulaşım imkanı sağlamanın çok iyi bir yoludur. Bu nedenle, Sanal Gerçeklik (VR) cihazları, radyologlar tarafından karşılaşılan karanlık odada bulunma zorunluluğu sorununa bir çözüm sağlayabilir. Radyologlar, VR cihazlarını kullanarak teşhis görevlerini hastane dışında tamamlayabilirler. Bu çalışmada radyologlar tarafından onaylanan veri tabanından elde edilen ve kesin bulguları olan 100 akciğer grafisi kullanılmıştır. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nden beş radyolog, bu görüntüleri tıbbi kalitede bir LCD monitörde ve Oculus Rift CV1'de değerlendirdi. Tüm görüntü okuyucu durumlarda, alıcı işletim karakteristiği (ROC) eğrileri gözlemcilerin performansını istatistiksel olarak karşılaştırdı. Her ROC eğrisinin eğri altındaki alanı (AUC), radyoğraflardaki akciğer nodüllerini saptamak için bir metrik olarak kullanıldı. Okuyucu 1, 2, 3, 4, 5 ve toplam için sanal gerçeklikli baş monteli ekran için AUC sırasıyla 0.931, 0.865, 0.805, 0.775 , 0.728 ve 0.814 olarak hesaplandı. Tıbbi monitör için AUC, 0.948, 0.915, 0.897, 0.771, 0.769 ve 0.861 idi. McNemar testinden, p değerlerinin duyarlılığı ve özgüllüğü sırasıyla 0,37 ve 0,90 idi. p değerleri 0.05'den büyük olduğundan, iki tanı tekniği arasında fark olmadığı görüldü. Okuyucu 1, 2, 3, 4, 5 ve toplam için ağırlıklı kappa sonuçları 0.656, 0.782, 0.557, 0.383, 0.224 ve 0.542 idi. Böylece, toplamda ağırlıklı kappa değeri, iki tanı yöntemi arasındaki orta derecede anlaşmayı gösterdi. İstatistiksel sonuçların ışığı altında, Oculus Rift CV1, radyologlar tarafından bir teşhis ekranı olarak kullanılabilir. Sanal gerçeklikli baş monteli ekran kullanarak, hastane ortamı dışında da radyografları değerlendirebilirler.
Özet (Çeviri)
The advancement in wearable technology aims to enhance the quality of life. In the hospital settings, radiologists have to spend their valuable time in a dark reading room while evaluating the medical images. In a standard radiology reading room, multiple conventional flat displays are used for the comparison aspect. This approach increases the overall expense and also requires more space. Virtual reality exceeds the limitation of time and space. So, virtual reality techniques can be applied to teleradiology. Physicians can diagnose and treat patients outside of a hospital setting thanks to this application. Teleradiology is a convenient way of bringing high-quality doctors into a virtual zone that may be thousands of kilometers away. Therefore, Virtual Reality (VR) devices can provide a solution to this issue faced by radiologists. By using VR devices, radiologists may complete diagnostic tasks outside of hospital settings. In this study, 100 lung X-ray images with definite findings were gotten from the database approved by the radiologists. Five radiologists from Yeditepe University Hospital assessed these images both on a medical grade LCD monitor and on the Oculus Rift CV1. The receiver-operating characteristic (ROC) curves for all display- reader cases were statistically compared to check observers' performance. The area under curve (AUC) of each ROC curve was used as a metric for detecting lung nodules in the radiographs. AUC for virtual reality head mounted display for reader 1, 2, 3, 4,5 and overall were calculated as 0.931, 0.865, 0.805, 0.775, 0.728 and 0.814 respectively. AUC for Medical Monitor were 0.948, 0.915, 0.897, 0.771, 0.769 and 0.861. iv Sensitivity and specificity of p values from McNemar test were 0,37 and 0.90 respectively. Since, the p values are greater than 0.05, this is a good indicator of no difference between two diagnostic techniques. Weighted kappa results for reader 1, 2, 3, 4, 5 and overall were 0.656, 0.782, 0.557, 0.383, 0.224 and 0.542 respectively. So, the overall weighted kappa value showed the moderate agreement between two diagnostic techniques. In the light of the statistical results, Oculus Rift CV1 can be used as a diagnostic display by the radiologists. By using virtual reality head mounted display, they can evaluate the radiographs outside of the hospital.