Synthesis of mono/di-[1-(2-anthryl)-1-phenylethylene] telechelic poly(methyl methacrylate), polystyrene, and polyisobutylene and related copolymerizations via photochemical reversible cycloaddition reactions
Mono/di-[1-(2-antril)-1-feniletilen telekelik poli(metil metakrilat), polistiren, ve poliisobütilen sentezi ve fotokimyasal tersinir bağlanma tepkimeleri yolu ile kopolimerizasyonları
- Tez No: 521978
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT NUGAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada katyonik polimerizasyon yöntemiyle1-(2-antril)-1-feniletilen (APE) ile fonksiyonlandırılmış poliisobütilen (PIB) sentezi ilk kez gerçekleştirilmiştir. Söz konusu APE monomerlerinin birbirleriyle tepkimeye girmediği ve homopolimer oluşturmadığı bilinmektedir; dolayısıyla bifonksiyonel katyonik başlatıcı kullanılarak di-antril telekelik poliisobütilenler elde edilmiştir. APE monomerinin reaksiyon başlangıç aşamasında veya zincir ucu fonksiyonlandırmasında kullanılması ile gerçekleşen anyonik polimerizasyon yöntemi yoluyla antril ve di-antril telekelik polistirenler ile di-antril telekelik poli(metil metakrilat)lar da elde edilmiştir. Sentezlerin başarısı Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ve Büyüklükçe Ayırma Kromatografisi (SEC) teknikleriyle doğrulanmıştır. Bu ürünlerin zincir uçlarındaki antril molekülerinin 365 nm ve 254 nm UV ışınlandırılması sonucu sergilediği fotokimyasal tersinir bağlanma ve ayrılma tepkimeleri incelenmiştir. Homopolimer çözeltileri ve polimer karışımları 365 nm ışınlandırmaya tabi tutularak zincir uzaması tepkimeleri gerçekleştirilmiştir. Düşük moleküler ağırlıklı di-antril telekelik PIB'lerin 365 nm ışık altında antril yapılarının fotodimerizasyonu sonucu birleşerek yüksek moleküler ağırlıklara ulaştığı gözlenmiştir. Başlangıç konsantrasyonu değişimine bağlı olarak zincir uzaması tepkimesi incelenmiş ve konsantre koşullarda tetramer oluşumu gözlenmiştir. Seyreltik koşullarda çalışıldığında zincir uzaması tepkimelerinin yanı sıra halka yapıların oluşumu da gözlenmiştir. Fotokimyasal bağlanma ürünleri 254 nm ışınlandırılmasına tabi tutulduğunda, birbirine bağlanmış antril yapılarının kısmi olarak ayrılmasıyla tekrar düşük moleküler ağırlıklı polimerler elde edilmiştir. Di-antril telekelik poliisobütilen ve polistiren karışımlarının 365 nm UV ışınlandırması gerçekleştirilmiş, elde edilen ürünler film haline getirilerek termal ve mekanik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The synthesis of novel 1-(2-anthryl)-1-phenylethylene (APE) di-telechelic polyisobutylenes were done by the utilization of a difunctional cationic initiator and the in situ addition of the non-homopolymerizable APE monomer to the chain ends. Mono and di-anthryl telechelic polystyrenes and anthryl telechelic poly(methyl methacrylate)s were also synthesized via living anionic polymerization by the incorporation of APE at initiation or at chain end. Products were characterized by 1H NMR spectroscopy and Size Exclusion Chromatography (SEC). The polymers were irradiated with 365 nm and 254 nm UV light and the reversible photocycloaddition of anthryl moieties was investigated. Irradiations at 365 nm were conducted to obtain chain extension of anthryl and di-anthryl telechelic polymers; initially for homopolymer solutions and then for polymer mixtures. The chain extension of di-anthryl telechelic PIBs through photocoupling at 365 nm produced higher molecular weight products from low molecular weight precursors. The effect of precursor polymer concentration on the degree of chain extension was investigated, and intermolecular interactions leading to the formation of tetramers was observed. Intramolecular interactions leading to formation of cyclic products was also observed in some extent during the chain extension process, especially in the low concentration conditions. The photocoupled products were UV irradiated at 254 nm, which yielded partial reversal of photocycloaddition of anthryl groups and consequent photoscission of polymers. Products obtained by UV irradiations of mixtures of di-anthryl telechelic polyisobutylenes and polystyrenes at 365 nm were cast into films and their thermal and mechanical properties were investigated.