Mono- ve di-spiro siklotetrafosfazen türevlerinin sentezi, spektroskopik ve stereojenik özelliklerinin incelenmesi, moleküler ve kristal yapılarının belirlenmesi
The synthesis of mono- and di-spiro cyclotetraphosphazene derivatives, investigation of spectroscopic and stereogenic properties, determination of molecular and crystal structures
- Tez No: 392683
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, ferrosenkarboksaldehit ile diaminlerin etkileştirilmesinden Schiff bazı ve bu Schiff bazının kuru metanolde NaBH4 ile indirgenmesinden iki dişli monoferrosenildiamin bileşikleri elde edildi. N donörlü diamin bileşiklerinin oktaklorosiklotetrafosfazen (tetramer, N4P4Cl8) ile reaksiyonundan kısmen substitue hekzakloro-spiro-fosfazen bileşikleri (1,2) ve tetrakloro-spiro-fosfazen bileşiği (3) elde edildi. Elde edilen kısmen sübstitüe fosfazen türevi bileşiklerinin (1,2,3) pirolidin ve 1,4-dioksa-8-azaspiro[4,5] dekan (DASD) ile etkileştirilmesinden tamamen sübstitüe fosfazen bileşikleri (4,5,6) elde edildi. Sentezlenen kısmen ve tamamen sübstitüe fosfazen bileşiklerinin yapıları; MS, FTIR, tek boyutlu NMR (1H, 13C ve 31P) teknikleriyle incelendi. Uygun kristali elde edilen (3) ve (4) bileşiklerinin yapısı X- ışını kırınımmetre (kristallografi) yöntemiyle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, Schiff base are obtained from reaction of ferrocenecarboxaldehyde with diamines firstly and then monoferrocenyldiamine compounds have been prepared by the reduction of with NaBH4 in dry MeOH. The reactions of octachlorocyclotetraphosphazene, N4P4Cl8, with the N donor type ligand produce partially subtituted novel hexachlorocyclotetraphosphazene derivatives (1,2) and tetrachlorocyclotetraphosphazene derivative (3) respectively. The reactions of this novel hexachlorocyclotetraphosphazene and tetrachlorocyclotetraphosphazene derivatives (1,2,3) with pyrrolidine and 1,4-dioxa-8-azaspiro[4,5]decane (DASD) full subtituted phosphazene derivatives (4,5,6) have been obtained. The structures of the compounds (1-6) have been determined using the data obtained from elemental analyses, FTIR, MS, 1H, 13C and 31P NMR. The crystal structures of 3 and 4 are determined by X-ray crystallography.