Hvof tekniğiyle ti6al4v metal altlık yüzeyine farklı silika kaynağı içeren biyoseramiklerin kaplanması
Coating of bioceramics consisting of different silica sources on ti6al4v metal substrate using hvof technique
- Tez No: 521990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA EVCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; farklı SiO2 katkılı biyoseramikler Ti6AI4V metal altlık üzerine HVOF tekniğiyle kaplanmıştır. İmplant olarak yaygın kullanıma sahip Ti6AI4V alaşımlı malzeme, SiO2 katkılı hidroksiapatitle kaplandıktan sonra, kaplamanın karakterizasyonu yapılmıştır. Kaplama malzemesinin mineralojik analizi, kaplama kalınlığı, temas açısı, sentetik vücut sıvısında (SBF) bekletme sonucu oluşan ağırlık artışı, ağırlık değişim verileri ölçümleri ile aşınma analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda diatomit katkılı, SiO2 katkılı ve biyoaktif cam katkılı hidroksiapatit tozlarıyla yapılan kaplamaların katkısız hidroksiapatit tozuyla yapılan kaplamaya göre daha üstün özellikler sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, different SiO2 added bioceramics were coated on Ti6AI4V metal substrate. Widely used implant material Ti6AI4V was coated with SiO2 added hydroxyapatite and coating was characterized. Mineralogical anaylsis of coating material, coating thickness, contact angle and weight gain after holding SBF datas were measured and corrosion analysis were carried out. As a result of the analysis, it's observed that diatomite-added, SiO2-added and bioactive glass-added hydroxyapatite powders gave more superior results to coatings made with pure hydroxyapatite powder.