5083 alüminyum plaka malzemesinin çeşitli seramik tozlar kullanılarak termal sprey yöntemiyle balistik amaçlı kaplanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the coatingability of 5083 aluminum platematerial for ballistic purposes by thermal spray method usingvarious ceramic powders
- Tez No: 751040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada; metal+seramik tozları kullanılarak mekanik ve balistik özelliklerinin geliştirilebilmesi için A 5083 aluminyum plakaların yüzeylerinin termal sprey kaplama yöntemiyle kaplanabilirliği araştırılmıştır. Bu plakaların yüzeyleri, yüksek hızlı oksi yakıt (HVOF) tekniğiyle Ni+Krom Karbür ve Co+Tungsten Karbür malzemeleri ile kaplanmıştır. Ayrıca kaplama sonrası ısıl işlem etkisinin tespiti amacıyla bazı plakalara T6 ısıl işlemi uygulanmıştır. Üretilen numuneler yapısal, mekanik ve balistik özellikler açılarından incelenmiştir. İncelemeler neticesinde; termal sprey metodu ile AA5083 malzemesinin başarıyla kaplanabildiği, altlık/kaplama ara yüzeyinin sürekli ve tamamen birleşik olduğu, kaplama yapısının homojen olduğu tespit edilmiştir. Kaplamanın mekanik özellikleri geliştirdiği, özellikle Co+WC malzemesi ile kaplama yapıldığında daha iyi sonuçların elde edildiği görülmüştür. İnce bir katman şeklinde de olsa kaplama yapılmasının A5083 malzemelerinin balistik açıdan geliştirilmesine katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; In order to improve the mechanical and ballistic properties by using metal + ceramic powders, the coatingability of the surfaces of A 5083 aluminum plates by thermal spray coating method was investigated. The surfaces of these plates are coated with Ni+Chromium Carbide and Co+Tungsten Carbide materials by high speed oxy fuel (HVOF) technique. In addition, T6 heat treatment was applied to some plates in order to determine the post-coating heat treatment effect. Produced samples were examined in terms of structural, mechanical and ballistic properties. As a result of the investigations; It has been determined that the AA5083 material can be successfully coated with the thermal spray method, the substrate/coating interface is continuous and completely combined, and the coating structure is homogeneous. It has been observed that the coating improves the mechanical properties, and better results are obtained, especially when coating with Co+WC material. It has been observed that coating, albeit in the form of a thin layer, contributes to the ballistic development of A5083 materials.