Privacy policy generation for images in online social networks
Çevrimiçi sosyal ağlardaki görüntüler için mahremiyet poliçesi üretimi
- Tez No: 521992
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YOLUM BİRBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Görüntü paylaşımı, birçok çevrimiçi sosyal ağ tarafından sunulan bir hizmettir. Görüntülerin mahremiyetini korumak için kullanıcıların, yükledikleri her görüntünün mahremiyet ayarlarını düşünmesi ve ona göre düzenlemesi gerekir. Ancak bu, iki ana nedenden ötürü zordur: Birincisi, araştırmalar, kullanıcıların çoğu zaman kendi mahremiyet tercihlerini bilmediklerini, ancak zaman içinde bunların farkına vardıklarını göstermektedir. İkincisi, kullanıcılar mahremiyet tercihlerini bildiklerinde bile, bu politikaları belirlemek zahmetlidir ve bir sosyal ağda beklenen hızlı paylaşım davranışına müdahale etmek çok fazla çaba gerektirir. Bu tezde görüntülerin içerik etiketlerini kullanarak görüntüler için mahremiyet ayarı öngören etmen tabanlı bir yaklaşım olan PELTE'yi öneriyoruz. Her kullanıcı etmeni, kullanıcısı tarafından yeni yüklenen görüntünün mahremiyet ayarını otomatik olarak tahmin etmek için önceki görüntülerin mahremiyet ayarlarını kullanır. Etmenler şüpheye düştükleri zaman, mahrem olanla ilgili kullanıcıya bir öneride bulunmak için diğer güvenilir etmenlerin paylaşım davranışlarını analiz ederler. Çevrimiçi sosyal ağdaki mevcut tüm görüntülere erişerek mahremiyet ayarı önerisinde bulunan mevcut merkezi yaklaşımların aksine, PELTE etmen temellidir ve böylece her bir kullanıcı etmeni yalnızca kullanıcısının paylaştığı veya kullanıcısıyla paylaşılan görüntülerin ayarlarına erişebilir. Gerçek veri kümeleri kullanarak yaptığımız benzetimler, PELTE'nin bir kullanıcı sosyal ağda yeni olduğu, diğer kullanıcılarla sadece birkaç görüntü paylaştığı, kullanıcının sosyal ağda tanıdıklarının değiştiği ya da görüntülerin sadece birkaç etiketinin olduğu zamanlarda bile mahremiyet ayarlarını doğru bir şekilde tahmin edebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Image sharing is a service offered by many online social networks. In order to preserve privacy of images, users need to think through and set the privacy settings for each image that they upload. This is difficult for two main reasons: First, research shows that many times users do not know their own privacy preferences, but only become aware of them over time. Second, even when users know their privacy preferences, specifying these policies is cumbersome and requires too much effort, interfering with the quick sharing behavior expected on an social network. Accordingly, this thesis proposes an agent-based approach, PELTE, that predicts the privacy setting of images using their content tags. Each user agent makes use of the privacy settings that its user have set for previous images to predict the privacy setting for a new uploaded one automatically. When in doubt, the agent analyzes the sharing behavior of other trusted agents to make a recommendation to its user about what is private. Contrary to existing approaches that assume a centralized online social network where privacy is set by accessing all the available images, \textsc{PELTE} is distributed and thus each agent can only view the privacy settings of the images that it has shared or those that have been shared with it. Our simulations on a real-life dataset show that PELTE can accurately predict privacy settings even when a user is new in a online social network, she has shared a few images with others, the images have only a few tags or the user's friends have varying privacy preferences.