Open Platform For Attack And Countermeasure Analysis On System Security
Sistem güvenliğinde saldırı ve karşı önlem analizi için açık platform
- Tez No: 521995
- Danışmanlar: PROF. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon - Sinyal İşleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzdeki güvenlik uygulamalarında saldırı tespiti ve önlenmesi önemli bir konudur. Saldırıların erken tespit edilmesi kadar en uygun çözümün hızlı bir biçimde seçilmesi de önem kazanmaktadır. Doğru önlemin seçilmesi BT uzmanlarının işi olsa da iyi çıkarılmış sayısal, grafik ve tablo gibi verilere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu işlemin toplamına karşı önlem seçilmesi denilmektedir. Karşı önlem seçimi saldırı etkilerini azaltmanın yanında en az miktarda para harcanmasını da dikkate alır. Bu da karşı önleme yapılan yatırımın doğru bir şekilde harcanmasını gerektirir. Yatırımın geri dönüşü(RORI) kurumların ihtiyaçları ile uyuşan önemli bir etkendir. Bu yüzden saldırı altındaki sistemlerde en uygun karşı önlemi seçebilmek adına, bu çalışma RORI indeksine güvenmektedir. Sistemdeki saldırı ve karşı önlemleri görsel olarak sunabilmek için, geometrik modeller kullanılmaktadır. Bunlar saldırıdan etkilenen alan veya hacmin anlaşılmasını sağlar. Görsellik dışında da saldırı ve karşı önlemlerin sistemdeki yüzdelerinin hesaplanmasına yardımcı olur. Bu çalışmada, sistemlerdeki güvenlik zafiyetlerini hedef alan atakları ve bunları engellemek için oluşturulan karşı koyma önlemleri incelenmiştir. Atak ve karşı önlemler hem 3 boyutlu uzayda hacim olarak, hem de 2 boyutta n-kenarı olan bir poligon şeklinde ifade edilen modellere dayanmaktadır. Yapılan uygulama sistemdeki atak ve karşı önlemleri geometrik olarak analiz etmeye yardımcı olmaktadır. Ek olarak, RORI indeksi bulunması ile karşı önlemler sayısal olarak karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Attack detection and prevention is an essential subject in contemporary security practices. Like early detection of attacks, fast decision that includes optimum option is also an important issue. Selection of right prevention is a job of IT experts but they need well extracted data such as metrics, figures and tables. The whole process can be called a countermeasure selection. Countermeasure selection not only related to diminishing attacks' effects but also spending minimum money on that issue. That means investment upon countermeasure should be well spent. Return on response investment is a crucial aspect to satisfy company's needs. For this purpose, this work relies on RORI index to decide optimum countermeasure in the system under attack. To be able to visualize attacks and countermeasures in the system, geometrical models are used. These helps to see affected area or volume under attack. Other than visibility, models provide calculation of attacks' or countermeasures' percentage in the system. In this work, attacks against security vulnerabilities and countermeasures are investigated. Attacks and countermeasures are displayed in 3 dimensional volume model and n-sided polygonal model. In the application, these geometric visualization helps to analyze attacks and countermeasures in the context of system security. In addition, calculation of RORI index provides comparison between countermeasures in a numerical way.