Experimental study on the behavior of prestressed a nineteen parallel wire strand (PWS) in suspension bridges under hydrocarbon pool fires
Asma köprülerde hidrokarbon havuz yangınına maruz kalan öngerilmeli on dokuz adet parallel tel demetinin (PWS) davranışına dayalı deneysel çalışma
- Tez No: 521994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SELAMET, PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Modern asma köprülerde yüksek performanslı taşıyıcı elemanı olan askı kabloları için paralel tel halat (PWS) sistemi tercih edilmektedir. Asma köprü sisteminde, tabliyelerin toplam yükü bu askı kabloları vasıtası ile ana kabloya aktarılır. Bu tez çalışması, yukarıda bahsi geçen askı kablolarının yakınında tanker kazası veya terör eylemi gibi durumlardan kaynaklanabilecek açık hava hidrokarbon tipi havuz yangınlarının özel etkilerine odaklanmaktadır. Bu durumda oluşabilecek ısı miktarı askı kablolar için olabilecek en ciddi tehditlerden birisidir. Günümüzde asma köprü yangınları üzerindeki araştırmaların çoğu, geçerliliği deneysel olarak kontrol edilmeyen veya edilemeyen teorik sonlu eleman modellerine dayanmaktadır. Bu tez çalışmasında, PWS sisteminin çekme mukavemeti ve süneklik üzerindeki yangının etkisi incelenmiştir. PWS numunesi 5.1 mm çapında 4 metre nominal uzunluğu olan yüksek mukavemetli (1860 Mpa) 19 adet galvanizli tel ile tellerin her iki ucuna sabitlenmiş soketlerden oluşmaktadır. Program, oda sıcaklığında yapılan statik testlerin yanı sıra yüksek yangın testlerini içermektedir. Yangın testi için yalıtımsız numuneler azami yük kapasitesinin %45'i kadar yükte sabit tutularak UL Standart yangını ve tanker patlaması ile oluşan bir yangın senaryosu teller kopana kadar uygulanmıştır. Ayrıca, yangın izolasyonlu numune için yangın testi sonrasında teller oda sıcaklığına düştükten sonra statik test uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre havuz yangınına maruz kalan yüksek mukavemetli köprü tellerinin hassas ve kritik çekme elemanları olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca asma köprülerde yangın tehlikesini azaltmak için bu araştırma çalışmasında elde edilen veriler ilgili tasarım yöntemlerin geliştirilmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Modern suspension bridges are constructed by increasing use of high performance tension members in which parallel wire strand (PWS) type, has been used as a suspender (hanger) cable for long-span suspension bridges. The main cables of a suspension bridge system support the total bridge deck load through these suspender cables. This study focuses on the special effects of open-air hydrocarbon type pool fires which may possibly outcome of a freighter truck crash or sabotage ever since the quantity and flammability of its contents poses one of the worst-case threats to a nearby abovementioned suspender cables. Most of the research on bridge fires is based on the theoretical finite element models whose validity has not been checked experimentally. In this thesis, experimental testing was built to have a full understanding in the behavior with regard to tensile strength and ductility of PWS system which was subjected to in-service stresses and fire loading. Each specimen contains 19 galvanized wires with 1860 Mpa grade of 5 mm diameter and 4 meter length in between socket ends. The program includes static loading tests at ambient temperature and transient elevated temperature tests which specimens held at constant load level at 45% of ultimate load capacity and exposed to a realistic gasoline pool fire scenario until the rupture. Thus, for the insulated specimen static test after cooling was conducted. It is shown through these test results that the high-strength bridge wires are very susceptible and critical tension components when exposed to a pool fire load and these results can be used as an actual data for developing relevant design strategies for mitigating fire hazard in suspension bridges.