Türkiye'de döviz kuru, enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi: Ekonometrik analiz (2003:1-2017:3)
The relotion among the exchange rate, inflation and economical growth in Turkey: Econometric analysis (2003:1-2017:3)
- Tez No: 522015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KORAY DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki döviz Kuru, enflasyon ve büyüme ilişkisi zaman serileri analiziyle 2003Q1-2017Q3 dönemi üçer aylık veriler kullanılarak araştırılmıştır. Türkiye'de 2003:Q1-2017Q3 dönemleri arasında 2008 küresel kriz dönemini içerdiği için bu dönem kukla değişken olarak analize dahil edilmiştir. Modelde kullanılan Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) ve Reel Efektif Döviz Kuru(REDK) orijinal verileri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Elektronik Veri Dağıtım Sisteminden, GSYH Zincirlenmiş Hacim Endeks değerleri Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) sitesinden elde edilmiştir. Çalışmada VAR analizi yapılarak etki-tepki fonksiyonları, varyans ayrıştırması ve Granger nedensellik testi analizi yapılmıştır. Granger nedensellik analizinden elde bulgulara göre, reel efektif döviz kurundan enflasyona doğru tek yönlü nedensellik ilişkisinin olduğu, reel efektif döviz kuru ile büyümeye arasında herhangi bir nedensellik ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir.Ayrıca enflasyondan büyümeye doğru tek yönlü nedensellik ilişkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship among the exchange rates, inflation and economic growth in Turkey is examined with time series analysis by using quarterly period data of 2003Q1-2017Q3. This period is included to analysis using dummy variable because it contains 2008 global crisis period between 2003Q1-2017Q3 periods in Turkey. The original data of Consumer Price Indeks and Real Effective Exchange Rate used in the model is obtained from Central Bank of The Republic of Turkey Electronic Data Distribution System on the other hand Gross Domestic Product Chained Volume Index data is derived from the website of Turkish Statistical Institute. In this study, it is excated action and reaction functions, variance decomposition and analysis of Granger casuality test by using VAR analysis. Acording to the results that is derived from Granger casuality analysis, while it is found one way casuality relation from real effective exchange rate to inflation, it is confirmed that there isn't any relation between real effective exchange rate to growth .Additionaly, it is defined one way casuality relation from inflation to growth.