Ekonomik performans üzerine sermaye piyasasının etkileri: Ekonometrik bir analiz
The effect of capital markets on economic performance: An econometric analysis
  1. Tez No: 240781
  2. Yazar: ALPER ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAATÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi üzerine oldukça çok çalışma yapılmış ve genel kanı olarak da iyi işleyen bir finansal piyasanın ekonomik büyümeyi olumlu etkileyeceği kabul edilmiştir. Son dönemlerde ise, finansal gelişme literatürü içinde yer alan hisse senedi piyasası gelişimi ile ekonomik büyüme olgusu incelenmeye başlanmış ve bu alanda önemli bir literatür oluşmuştur. Yapılan çalışmalarda makro ekonomik değişkenlerle hisse senedi piyasası etkileşimi çeşitli ülke grupları için incelenmiştir ve çelişkili sonuçlara ulaşılmıştır.Genel olarak literatürde hisse senedi piyasası gelişiminin çeşitli kanallar vasıtasıyla ekonomik performansı ve reel ekonomiyi etkilediği kabul edilmektedir. Bu kanallar döviz kuru, enflasyon, para arzı, endüstriyel büyüme, GSYIH ve faiz oranı'dır.Bu çalışmada hisse senedi getirisi ile yukarda sayılan kanallar 11 OECD ülkesi için 1986- 2008 dönemince analiz edilmiş ve çalışma sonucunda ise hisse senedi getirisi ile para arz değişikliği arasında Avustralya, Kanada, Danimarka, Yeni Zelanda, Türkiye ve İngiltere ekonomileri ve panel olarak pozitif ilişki bulunmuştur. Diğer yandan, hisse senedi getirileri ile döviz kuru ilişkisi sadece İsviçre ekonomisi için ve panel olarak pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı iken, Kore için negatif çıkmıştır. Hisse senedi getirileri-endüstriyel büyüme ilişkisi incelendiğinde analiz sonuçları Avustralya hariç ezici bir üstünlükle pozitif ilişkiye işaret etmektedir. Bu sonuç GSYIH ile hisse senedi getirileri incelendiğinde de değişmemekte sadece İngiltere'de negatif ilişki gözlemlenmektedir. Faiz oranları ile etkileşim incelendiğinde ise yine güçlü bir şekilde tüm ülkeler için pozitif ilişki gözlenirken; enflasyon ile olan etkileşimde sadece Kanada, Japonya, Türkiye, İngiltere ve Amerika için pozitif ilişki tespit edilmiştir.Genel olarak bakıldığında ise, hisse senedi getirileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki güçlü bir şekilde pozitif olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Much ink has been spilled over the relation of financial market development and economic growth and it is accepted in the finance-growth literature that, a well functioning financial sector positively affects the economic growth. The growing importance of stock markets around the world has recently opened a new avenue of research into the relationship between stock market development and economic growth. A significant literature now exists which investigates the relationship between stock market returns and a range of macroeconomic and financial variables, across a number of different stock markets and over a range of different time horizons and concludes mixed results.In particular, the literature identifies several channels via which movements in the stock market prices exert their influence on the real economy. These channels are exchange rates, inflation, money supply, Industrial production index, GDP growth and other macro economic factors.In this paper, these channels which influence stock market are examined by FMOLS and DOLS for 11 OECD countries over the period 1986- 2008. The results for money supply overwhelmingly illustrate that there is a positive connection between stock return and money supply at least not only for Australia, Canada, Denmark, New Zealand, Turkey and England, but also for a panel context. On the other hand, the results for stock return and exchange rates show that there is a positive and statistically significance relation for Switzerland and panel results. However, we found negative relation for Korea. The third channel which is examined is stock market and industrial growth linkage. Analysis result overwhelmingly illustrate that there is a positive relation between two variables except Australia. We almost found the same result for the relation between stock market and GDP. We only conclude that there is inverse relation for England in this channel. The other channel is stock market and interest rates. We overwhelmingly conclude that there is a positive relation between stock market and interest rates. In addition, this positive relation is also confirmed for the channel of inflation at least Canada, Japan, Korea, Turkey, England and USA.Over all results illustrate that there is a positive relation between stock return and reel economy.