Katılımcı yurttaşlık bilincinin geliştirilmesi bağlamında AB ülkelerinde medya okuryazarlığı
Media literacy in EU countries in the context of developing participatory citizenship awareness
- Tez No: 522045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
21. yüzyıldan sonra özellikle teknolojik alanda yaşanan gelişmelerle sınırlılıkları ortadan kalkan medyanın küresel olarak da denetimi zorlaşmıştır. Bu durum medyanın kitleleri kolaylıkla yönlendirmesine ve karşı konulmaz bir güç hâline gelmesine neden olmuştur. Bireylere temelde bilgi akışını sağlama rolünü üstlenen medya, zamanla kapitalizmi yaymak için araç hâline dönüşmüştür. Bu dönüşüm ile birlikte küresel ölçekte gerçekliği ya da doğruluğu sorgulanmadan dolaşımda olan bilgi, bireyleri savunmasız hâle getirmiştir. Bundan dolayı medya mesajlarına karşı bireylerin bilinçlendirilmesi için eleştirel medya okuryazarlığı eğitimi gündeme gelmeye başlamıştır. Eleştirel medya okuryazarlığı eğitimi sayesinde bireylere eleştirel düşünme yetisinin kazandırılması hedeflenerek, bireylerin medya iletilerine karşı farkındalıkla yaklaşması sağlanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca katılımcı yurttaşlık bilincinin gelişmesine ciddi katkılar sağlayan bu eğitim, aktif yurttaş olmayı da teşvik etmektedir. Medya okuryazarlığı eğitimini bilgi ve iletişim çağının en önemli eğitim fırsatı olarak gören bu çalışma, Avrupa Birliği üye ülkelerindeki medya eğitimlerini konu edinmiş ve bu eğitimlerin katılımcı yurttaşlık bilincinin geliştirilmesinde bir alternatif olup olamayacağını araştırmış ve tartışmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde Avrupa Birliği üye ülkeleri arasından örneklem olarak seçilmiş 12 üye ülkenin (Finlandiya, Almanya, Danimarka, Hollanda, İtalya, Avusturya, Belçika, Fransa, Macaristan, Portekiz, Yunanistan, İspanya) medya okuryazarlığı müfredatlarının değerlendirilmesiyle medya eğitimindeki yapılar incelenmiştir. Temel olarak katılımcı yurttaşlığı sağlamada medya okuryazarlığının rolünün ortaya konmaya çalışıldığı çalışmada, örneklem olarak seçilen AB ülkelerinin medya eğitimi müfredatları ve projeleri betimleme analizi yöntemiyle incelenmiş ve bir durum tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the 21st century, especially with the technological developments, as the limitations are disappeared, media has become more difficult to control globally. This situation has led the media to easily guide the masses and to become an irresistible force. The media, which play a main role in providing information flow, has gradually become a tool for spreading capitalism. With this transformation, information that is circulating without questioning reality or accuracy on a global scale has made individuals vulnerable. Therefore, critical media literacy training has begun to come to the fore to raise individual awareness of media messages. With the critical media literacy education it is aimed to provide individuals with the ability to think critically and to make individuals aware of media messages. In addition, this training, which provides significant contributions to the development of participatory citizenship awareness, also encourages active citizenship. This study, which sees media literacy education as the most important educational opportunity in the age of information and communication, has mentioned the media education in the Member States of the European Union and has investigated and discussed whether such education could be an alternative to the development of participatory citizenship consciousness or not. In the research section of the study, media literacy frameworks have been examined by evaluating the media literacy curriculum of 12 Member States (Finland, Germany, Denmark, Netherlands, Italy, Austria, Belgium, France, Hungary, Portugal, Greece, Spain) selected as samples from the European Union member states. Basically, in this study of the role of media literacy in providing participatory citizenship the media education curriculum and projects of the selected EU countries are examined by means of descriptive analysis and an assessment is performed.