Popüler müzik eserlerinin reklamlarda kullanılmasına ilişkin kültür endüstrisi yaklaşımları çerçevesinde betimleyici bir araştırma
A descriptive research on the cultural industry approaches to the use of popular music works in advertisements
- Tez No: 522044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH TAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte üretim biçimlerinin değişmesi ve üretim hızının artması piyasalarda görülen ürün bolluğuna neden olmuştur. Kitlesel olarak üretilen ürünler, sistemin canlılığını sürdürebilmesi adına, kitlesel tüketimi zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda tüketimin toplumun geneline yayılması ve tüketim toplumlarının yaratılabilmesi için reklamlar önemli bir aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Reklamverenler bireylerin ürüne ya da markaya olan ilgisini arttırmak amacıyla reklamlarında çok çeşitli faktörleri kullanmaktadır. Bu faktörlerden birisi de bireylere tanıdıklık duygusu veren ve hafızalarda yeri olan müzik eserleridir. Popüler müzik eserlerinin reklamlarda kullanılmasının incelendiği bu çalışmada, bu kullanım biçiminin nedenleri ele alınmaktadır. Bu bağlamda kültür endüstrisinin sanat eserlerini metalaştırması ve popüler müzik eserlerinin reklamlarda kullanılmasına zemin hazırlaması, konunun tarihsel arka planında hangi faktörlerin bulunduğu ve bu faktörlerin hizmet ettiği sistem olan kapitalizmin sürekli olarak kendisini nasıl yeniden ürettiği anlatılmaktadır. Çalışma kapsamında bir aylık reklam kaydı yapılarak güncel ve özgün veriler elde edilmiştir. Daha sonra alan çalışması için reklam ajansları ve müzik yapım şirketleriyle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan mülakatlarda popüler müzik eserlerinin reklamlarda kullanılmasının nedenleri ve reklamcılık sektörünün bu kullanım biçimine nasıl yaklaştığı irdelenmektedir. Elde edilen veriler analiz edilerek reklamlarda popüler müzik eserlerinin kullanım nedenleri ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the industrial revolution, the change of production patterns and the increase in the production rate cause the product abundance seen in the markets. Mass-produced products require mass consumption in order to sustain the vitality of the system. In this direction, advertising is emerging as an important tool to disseminate consumption throughout the society and to create consumer societies. Advertisers use a wide variety of factors in their ads to increase the relevance of individuals to the product or brand. One of these factors is the musical works which give the feeling of familiarity to the individuals and which are in memory. This study examines the use of popular musical works in advertising and discusses the reasons for this usage. In this context, it is explained how the culture industry commodifies art works and prepares the basis for the use of popular musical works in advertisements, what factors are present in the historical background of the subject and how capitalism, which is the system that these factors serve, constantly reproduces itself. Within the scope of the study, a monthly advertisement was recorded to obtain current and original data. Later, in-depth interviews with the advertising agencies and music production companies were conducted for the field work. Interviews show why popular music works are used in advertisements and how the advertising industry is approaching this usage. By analyzing the obtained data, the causes of use of popular music works are tried to be revealed in advertisements.