Gümrük Birliği ve Türk imalat sanayiine etkileri
- Tez No: 52206
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Türkiye'nin, Avrupa Topluluğu ile Gümrük Birliği'ne girişinin kısa ve uzun vadede İmalat Sanayii'ne olan etkileri sektörler detayında ve genel olarak değerlendirilmiş ve Avrupa Birliği'ne girişin en önemli adımı olarak görülen bu süreçten olumlu yönde etkilenmek için yapılması gerekenler araştırılmıştır. Giriş Bölümünde uluslararası ekonominin temelleri ve ekonomik ilişkilerle ilgili teorilerin gelişimi ele alınarak, bu ilişkilerdeki liberalleşme trendi ortaya konmuştur. Daha sonra Avrupa Topluluğu' nun tarihsel gelişimi etrafında bu oluşumun nedenleri ve amaçlan vurgulanmıştır. Aynı bölümün içinde Avrupa Topluluğu'nun karar alma organları ve yapısı incelenmiştir. Üçüncü Bölümde ise Türkiye'nin Avrupa Topluluğu ile ilişkilerinin başlangıcı ve Gümrük Birliği'ne kadar olan gelişim süreci anlatılmıştır. Bu sürecin oluşumuyla birlikte Gümrük Birliği'nin Türkiye ve Avrupa Topluluğu'na getirdiği karşılıklı yükümlülükler detaylı şekilde araştırılmıştır. Bu kışımın verdiği bilgiler ışığında Gümrük Birliği'nin önce genel olası etkileri araştırılmış ve daha sonra ise İmalat Sanayii sektörlerinin herbirinin Avrupa Topluluğu karşısındaki rekabet gücü incelenmiştir. Bütün bunların toplamında ise Gümrük Birliği'nden faydalanmak için İmalat Sanayiindeki firmaların yapması gerekenler analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde, Topluluğa tam üyeliğin en önemli adımı olarak görüldüğü ifade edilen Gümrük Birliği'ne girişin önemi ve kısa vadede görülecek bir takım problemlere rağmen uzun vadede Türk İmalat Sanayii için olumlu olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The shortrun and longrun effects of the Customs Union between Turkey and European Community are assesed both as a whole and in individual industrial sector details, and the actions that have to be undertaken in order to benefit from this process, which is agreed upon to be the most important step towards the integration to the European Community, is examined. In the Introduction of the Thesis, the liberalization trend is put forward by taking into consideration the basics of International Economics and the development of the theories associated with international economic relations. Around the historical development of the European Community, the reasons and the purposes of this formation are explained. In the same section, the Organization and Decision Making Bodies are analyzed. In the Third Section, the beginning and development stages of the relations between European Community and Turkey untill the Customs Union is investigated. The responsibilities of both Turkey and the European Community arising from the formation of this process are described in details in the subsequent section. With the help of all of those investigations the possible general effects of the Customs Union as well as the competition capability of Turkish Manufacturing Industry in the European Market are assessed. The actions that have to be done by the Manufacturing Firms in order to benefit from the customs Union are analyzed. In the Conclusion, the importance of the Customs Union that is the most critical step towards the integration with the European Community and the benefits of it inspite of the problems which will arise in the short term are expressed.