Örgütsel haberleşmenin örgüt başarısı üzerine etkisi ve Sivas Belediyesi'nde bir uygulama
The effect of organizational communication on organizational performance and an application at Sivas municipal
  1. Tez No: 52205
  2. Yazar: BERRİN FİLİZÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
184 ÖZET Haberleşme hayatın doğal bir parçasıdır, insanlar doğdukları günden bu yana başkaları ile ilişki kurma zorunluluğunu duymuş ve bunu gerçekleştirebilmek için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. İnsanların birlikte yaşama ihtiyacının bir ürünü olarak ortaya çıkan haberleşme, bireylerin birbirleri ile ilişkide bulunabilmeleri için gerek şarttır. Haberleşme toplumsal yaşamın bir unsuru olan örgütler için de şüphesiz çok önemlidir. Örgütlerin daha verimli ve iyi bir şekilde yönetilmeleri için yapılan çalışmalar incelendiğinde, son yıllarda araştırmacıların önemle üzerinde durduğu ve örgütsel başarıyı artırıcı yaklaşımlardan birisi ve belki de en önemlisinin haberleşme olgusu olduğu ifade edilebilir. Haberleşme örgütü statik yapıdan dinamik yapıya geçiren, örgüt içerisindeki faaliyetlerin bir sistem dahilinde yürütülmesini sağlayan ve bu etkileri ile örgütlerin başarısı üzerinde etkili olan bir olgu olması nedeniyle örgütler için büyük önem taşır. Çalışmamız, teorik ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısımda genel anlamda haberleşme kavramı ve örgütsel haberleşme konusu incelenmiştir. Uygulamada ise Sivas Belediyesi'nde üst düzey memur ve yöneticiler arasında haberleşme ve örgüt başarısı üzerindeki etkisi üzerine bir araştırma yapılmıştır. Örgütte haberleşmenin örgüt başarısı üzerindeki etkisi hazırlanan ankete verilen cevaplar neticesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Değerlendirme neticesinde örgütte kimi zaman haberleşme problemleriyle karşılaşıldığı görülmüş, haberleşme düzeninin koordinasyon ve dolayısıyla örgütsel başarıyı önemli derecede etkilediği düşünüldüğünden, bu eksikliklerin giderilmesinin halka iyi bir hizmet sunmaya çalışan belediyeler için önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
185 SUMMARY Communication is a natural part of life. Man had been in need of building relations with others and to manage this he had developed various methods. Communication which appeared out to be a product of man living together, is a must for man to have relations with each other. When previous studies concerning the better and more effective ways of managing organizations are examined it can be stated that communication is perhaps one of the most important phenomenon that increases organizational success. Communication has great importance for organizations because it transfers organization from static to dinamic structure, makes the activities to function in a system and affects the organizations by these causes. My study consists of two parts : Theoretical and emprical parts. In theorical part communication concept and the organizational communication subject was examined. In the emprical part, the subject was communication between the top level executives and officers working in Sivas Municipal and its effects on organizational success. The effects of communication on organizational success was tried to be evaluated through the answers given to the prepared inquiries. As result of evaluations it was seen that sometimes communication problems occured; since it was thought that communication order affected coordination and hence organizational success, it was concluded that the removal of this deficiencies was important in order to serve the society best.