Gümrük Birliği sürecinde Türkiye ve KOBİ'lerin rekabet durumu (İmalat sektörü üzerine uygulamalı bir analiz)
Turkey in the process of Customs Union and the competitive strength of SME's
  1. Tez No: 89151
  2. Yazar: AZİZ ERHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TUBA ONGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
149 ÖZET Türkiye ekonomisi içerisinde, küçük ve orta Boy işletmeler (KOBİ'ler) büyük bir önem taşımaktadır. Üretimde etkinliğin ve verimliliğin artması, istihdam ve ihracat düzeyinin yükselmesi, yeni teknolojilerin ülkeye gelmesi, dış rekabet koşullarının daha iyi seviyeye gelmesi KOBİ'lerle olanaklıdır. Dünya ekonomisinde yaşanan hızlı ekonomik, teknolojik ve politik değişmeler ülkelerin rekabet gücünü kısa zamanda değiştirmektedir. Günümüzde bölgeselleşme, küreselleşme hareketleri gündemde olup, bunların birbirlerini ne derece tamamlayıcı ya da birbirlerinden farklı oldukları, olumlu-olumsuz etkileri tartışılırken: Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ticaret Örgütü ve Avrupa Birliği (EC, AB) gibi bazı uluslararası kuruluşlar uluslararası ticareti çeşitli kurallara bağlamaya çalışmakladırlar. Türkiye bu karmaşık yapı içerisinde, bir ekonomik birleşme türü olan Gümrük Birliğini Avrupa Birliği ile gerçekleştirmiştir. Türkiye'nin içinde bulunduğu süreç artık tamamıyla bağımsız olarak kendi başına hareket etmesini olanaklı kılmamaktadır. Ayrıca dünyadaki trend ekonomik olarak yalnız kalan ülkelerin yeterli ekonomik gelişmeyi gösteremedikleri yönündedir,, Türk sanayisi, imalat sanayii sektöründe varolan küçük ve orta ölçekli işletmelerinin Avrupa Birliği sanayisi ile rekabet edebilir güçte olduğunu özellikle son gösterdiği performans sayesinde kanıtlamıştır. Bu tez çalışmasında Türkiyedcki KOBİ'ler hakkında öncelikle temel kavramlar konusunda genel bilgiler verilip, bunların zayıf-güçlü yönleri, avantaj-dezavantajları belirtilmiştir. Daha sonra bu işletmelerin ekonomideki yeri ve önemine değinilmiş, karşılaşacakları sorunlar ve çözüm yollan üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, Avrupa Birliğinin kısa bir tarihçesi150 verilip, Avrupa Birliğindeki KOBİ'ler hakkında kısa bir bilgilendirici çalışma yapılmış, ardından Türk imalat sanayisi ile ilgili olarak hem ileriki yıllardaki ihracat durumunu gösteren bir öngörü modeli hem de Avrupa Birliği ile rekabet olanaklarını göstermek üzere bir başka model çalışması gerçekleştirilmiştir..
Özet (Çeviri)
151 SUMMARY / ABSTRACT Small and Medium Sized Enterprises (SME's) occupy an important position in the Turkish Economy. The SME's affect the level of productivity, effectiveness, employment and exports in Turkey. They also have a prominent role with regards to the transfer of technology and are also significant in the determination of the competitive capacity of the country. The fast economic, technological and political changes in the world economy give rise to changes in the competitive strength of individual countries. The concepts of regionalization and globalization which are used widely in our day, characterize the main current trends in the world economy and discussions on those concepts are going on. Some international organizations like the IMF, WTO and the EC try to regulate globalization and regionalization movements. In this connection it should be pointed out that Turkey has entered into an integration movement with the EC and at the present stage has formed a Customs Union. Turkey is no longer an isolated and closed economy and no longer an independent economic actor in the world economic arena. The Turkish Economy has achieved a significant degree of integration to the World Economy. An indication of this fact is the increasing competitive capacity of some Turkish industries which has demonstrated it's success in it's economic relations with the EC. In order to enhance its competitive strength, Turkey should pursue prudent policies with respect to SME's, increase the quality of her human potential and have a far-reaching vision. T.G. fifCSHÜSETfl M DOKÜMANTASYON MERKEZİ