Numerical study on thermal performance of a nanofluid based flat plate solar collector
Nanoakışkan bazlı düzlemsel güneş toplayıcının ısıl performansının sayısal analizi
- Tez No: 522066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Düzlemsel tip güneş toplayıcılar, güneş ışınımını, çeşitli ısıl uygulamalarda kullanılır ısıya dönüştürmek için yaygın olarak kullanılan cihazlardır. Bu tip cihazların düşük ısıl verim değerlerine sahip olması nedeniyle, enerji toplama potansiyellerini artırmak için iş akışkanı olarak nanoakışkanların kullanılması önerilmektedir. Bu çalışmada, nanoakışkan kullanılan düzlemsel güneş toplayıcının koruyucu cam, hava, yutucu ve iş akışkanından oluşan her bir bileşeninin ısıl ataletlerinin belirlenmesi amacıyla geçici rejim ısı transfer yaklaşımı uygulanmıştır. Analizler, temel akışkan olarak kullanılan su ile birlikte, yüzde 1, 2 ve 3 hacimsel konsantrasyonlarda alümina nano parçacıklarına sahip nanoakışkanlar için gerçekleştirilmiştir. Farklı Reynolds sayılarındaki termofiziksel özelliklerin etkisinin gösterilmesi amacıyla, ısı transfer akışkanlarının kütle debileri 0,004 ve 0,06 kg/s aralığında seçilmiştir. Sonuçlar, toplayıcı çıkış sıcaklığının artan parçacık konsantrasyonuyla arttığını göstermektedir. Ek olarak, çıkış sıcaklığı, artan kütle debisiyle beraber azalmaktadır. Diğer yandan, toplayıcının ısıl verimi ısı transfer akışkanının türüne bakılmaksızın artan kütle debisiyle beraber artmaktadır. Fakat nanoakışkanlar, toplayıcı ısıl verimini sadece düşük kütle debilerinde artırmakta ve parçacık konsantrasyonu artışıyla beraber ısıl verim artmaktadır. Kritik kütle debisinden daha yüksek kütle debilerinde temel akışkan daha etkili olmakta ve ısıl verim artan parçacık konsantrasyonuyla beraber azalmaktadır. Sunulan bu çalışmada, kritik kütle debisi 0,016 kg/s olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Flat plate solar collectors (FPSCs) are commonly used devices to convert solar radiation into useful heat for a variety of thermal applications. Due to the lower thermal efficiencies of these systems, recently, nanofluids are suggested to be used in FPSCs as the working fluid to enhance their energy harvesting potential. This study introduces a transient heat transfer approach for determining the thermal inertia of each component such as glass, trapped air, absorber and working fluid for nanofluid based flat plate solar collectors. The analyses were carried out with water and three different volumetric concentrations of alumina nanoparticles as 1, 2 and 3 volumetric percent. Mass flow rate of the heat transfer fluid is varied in a wide range, between 0.004 and 0.06 kg/s, to demonstrate the effect of thermophysical properties at different flow Reynolds numbers. The results demonstrate that outlet temperature of the FPSCs increases with increasing particle concentration. Moreover, the outlet temperature decreases with increasing mass flow rates. On the other hand, thermal efficiency of the FPSCs increases with increasing mass flow rates regardless of the type of heat transfer fluids. However, nanofluids can increase the thermal efficiency of the FPSCs at lower mass flow rates and the thermal efficiency increases with increasing particle concentration. Beyond a critical mass flow rate the base fluid becomes effective working fluid and the thermal efficiency decreases with increasing particle concentration. For the current study, the critical mass flow rate is determined to be 0.016 kg/s.