Yaşam boyu öğrenme merkezlerinde çalışan sınıf öğretmenlerinin öğrenen örgüt algısı
Learning organisation perception of the primary school teachers working at life long learning centers
- Tez No: 522071
- Danışmanlar: PROF. DR. MİDRABİ CİHANGİR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada; yaşam boyu öğrenme merkezlerinde çalışan sınıf öğretmenlerinin öğrenen örgüt algısı belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni 2017–2018 eğitim öğretim yılında İstanbul'da bulunan halk eğitim merkezinde çalışan sınıf öğretmenler evreninde araştırmaya katılan 288 öğretmen örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Öğrenen Okul Ölçeği”(Subaşı, 2010) ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney u testi, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine learning perception of primary teachers working in lifelong learning centers. The screening model was used in this study. The study sample consisted of 288 teachers , attending the working- primary teachers at puplic education in İstanbul in 2017-2018. Data collection instruments used in the study were“Learning School Scale Form (Subaşı, 2010) and”Personal Information Form''. Mann Whitney u test, t test and one-way analysis of variance were used to analyze the data.