Şev stabilitesi analizi ve Kartepe-Uzuntarla (Kocaeli) örneği
Slope stability analysis and example of Kartepe-Uzuntarla (Kocaeli)
- Tez No: 522087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Heyelanlar genellikle doğal yamaçlarda görülen fiziksel olaylardır. Bunların yanı sıra kütle hareketleri ve insan yapımı şevler de bu grup içerisindedir. Yeryüzünde topoğrafik yüzey şekilleri teknolojik gelişmelerden de etkilenerek hızla değişmektedir. Hareketli coğrafi koşulların var olmasının yanında, yollar, barajlar, göletler gibi doğal olmayan insan yapıları da sebep olmaktadır. Türkiye tektonik, coğrafi ve meteorolojik açıdan büyük ölçekli kütle hareketleri sebebiyle ile doğal afetler açısından riskli varsayılmaktadır. Bunlarla birlikte, bitki örtüsü tahribatı, hatalı drenaj uygulamaları, bilinçsiz yapılan kazılar; şevlerdeki dengeyi daha da tehlikeye atan faktörler olmuştur. Kütle hareketlerinin, insanlar üzerindeki zararlarını önlemek için şev analizleri titizlikle yapılmalıdır. İyi analiz edilen şev üzerinde ise, en baştan güçlendirme veya sonrasında gerekirse ıslah çalışmaları yapılarak oluşabilecek büyük felaketlerin önüne geçilmelidir. Stabilite analizi, tek bir disiplin altında incelenmeyip, birden fazla disiplinlerin incelemesiyle en istenilen sonuçlara ulaşabilecektir. Jeolojik, jeofizik, geoteknik araştırmalar yapılmalı; elde edilen verilerden birbirlerini doğrulayacak şekilde yorumlamalar yapılmalıdır. Bu çalışma kapsamında Kocaeli'nin Kartepe ilçesindeki şev bölgesinde mühendislik araştırmalar yapılmıştır. Bunların neticesinde belirlenen parametreler ile şevin modelleme ve stabilite analizi hem bilgisayar programı hem de el hesaplaması ile yapılmıştır. Alınması gereken tedbirlerle ilgili öneriler sonuç kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Landslides are physical incidents that are observed mostly in natural slopes. In addition, block movements and man-made slopes are also in this group. Being also affected by technological development, topographic surface morphologies are changing rapidly. This is not only because of the moving geographical conditions, but also the unnatural ways like roads, dams and ponds. Because of the tectonic, geographic and meteorological block movements on big scales, Turkey is considered to be risky by means of natural disasters. Apart from that, destruction of the vegetation, incorrect drainage implementations, careless digging activities are endangering the stability on the slopes more and more. In order to prevent the damage of mass movements on humans, slope stability analysis should be done carefully. On the well analysed slope, big disasters can be avoided by fortification in advance or a restoration on soil afterwards if necessary. Stability analysis should be investigated by exemination with multiple disciplines. Geological, geophysical and geotechnical researches have to be done and each data should be commented by correcting each other. In this study, an engineering research was applied on a slope area, located in Kartepe, Kocaeli. By using the parameters which were specified by the results of the research, stability analysis and modeling of the slopes were applied both manually and by computer program. Necessary precautions that have to be taken were proposed at the results section.