Şev stabilitesi analiz yöntemleri ve bir vaka analizi
Slope stability analysis methods and a case study
- Tez No: 514567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Eğimli alanlardaki yapılaşmalarda Şev stabilitesi sorunlarıyla karşılaşılmakta ve projelendirme aşamasında farklı yöntemlerle uygun güvenlik sayısına ulaşmaya çalışılmaktadır. Şevlerde stabilite sorununu doğru bir şekilde değerlendirebilmek için göçmeye sebep olan koşulların ve zemine ait parametrelerin doğru seçilmesi ve bu doğrultuda analiz ve projelendirme aşamalarına geçilmesi, ilerleyen süreçte tekrar stabilite sorunuyla karşılaşmamak açısından çok önemlidir. Bu tez çalıĢmasında şev stabilitesi kavramına öncelikli olarak değinilmiştir. Bir vaka olarak karşılaşılan Kahramanmaraş Çağlayan Trafo Merkezi kazı şevlerinde meydana gelen şev hareketleri; sonlu elemanlar ve limit denge yöntemlerini kullanan bilgisayar programlarıyla farklı zemin kesit profilleri üzerinde ayrı ayrı incelenmiştir. Analizlerde yeraltı suyu ve depremin şevin güvenlik sayısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Daha sonra aynı programlarla hazırlanan iyileştirme projeleri güvenlik ve maliyet açısından karşılaştırılmış ve uygun iyileştirme projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been encountered problems about slope stability during construction period especially which are constructed in sloping land. Because of that, it is tried to achieve the desired safety factors in the design stages with the help of different ways. In terms of avoid the stabilityproblem once again in the process and remove the problems both in the analysis and design stages, it is important to assess the slope stability problems correctly, circumstances that led to the failure and the parameters of the ground, properly. In this study, primarily, the slope stability concept. As a case study, the movements of Kahramanmaras Çağlayan Transformer Station's cutting slope was investigated by means of finite element method and limit equilibrium analysis in different soil profile. In analysis, groundwater and earthquake affects on the safety factor of slope were determined. Later, the safety factors of improvement projects which were designed with the same programs were compared in terms of security and economy, finally the most convenient project was recommended.