Rural women in Turkey (1923- ): An examination of the transformation of agriculture and the environment in Turkey through gender lenses
Türkiye'de kırsal kadınlar (1923- ): Toplumsal cinsiyet merceği ile Türkiye'de tarımın ve çevrenin dönüşümü üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 522113
  2. Yazar: ÖZGE YÜKSEKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHEILA MARGARET PELIZZON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
İlk olarak kalkınma ve daha sonra neoliberalizm ve küreselleşme, ilerleme ve refahın aracı olarak görülmelerine rağmen, ekonomik olmayan maliyetleri, özellikle kırsal kadın ve çevre üzerindeki, gereken dikkati çekmedi. Bu tez kapitalist dünya ekonomisindeki gelişmeler ve bunların Türkiye'de tarım, köylü hayatı ve çevre üzerindeki etkilerini kırsal kadının konumu üzerinden üç farklı döneme odaklanarak çalışmayı amaçlamaktadır. Sözü geçen üç zaman dilimi sırasıyla erken Cumhuriyet, kalkınmacı ve neoliberal dönemi içine almaktadır. Bu tez sadece var olan literatürdeki eksiklikleri tamamlamak için bir çabayı içermemekte, aynı zamanda sözü geçen aktörler için sosyal politika yapımına katkıda bulunmayı ve bu konuya dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although first development and later neoliberalism have been viewed as carriers of progress and prosperity, their non-economic costs, on rural women and the environment, have not received much attention. This thesis is an attempt to focus on the developments in the capitalist world economy and their effects on agriculture, peasant life and the environment in Turkey through an examination of the status of rural women by focusing on three time periods: The Early Republican era, the developmentalist period and the neoliberal stage. This thesis is not only an attempt to fill the gap in the existing literature, but it also aims to contribute to social policy making for the mentioned actors and to raise awareness on the issue.