Partner ilişkilerindeki ilişki bağımlılığının ebeveyn bağlanma stilleri ve madde kullanımı ile ilişkisi
The relationship between relationship addiction, parental bonding styles and substance use
- Tez No: 522112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Education and Training, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, ?ilişki bağımlılığı? kavramı Türkiye?de ilk kez bilimsel olarak partner ilişkileri açısından değerlendirilmiştir. Üniversite öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen araştırmada, ilişki bağımlılığının ebeveyn bağlanma stilleri, algılanan anne, baba bağlanma düzeyleri, madde kullanımı ve benlik saygısı ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında Reynaud ve ark. (2010) tarafından DSM-IV bağımlılık kriterlerine göre önerilen İlişki Bağımlılığı kriterleri Türkçeye çevrilmiş ve ilk kez uygulanmıştır. Uygulama, Ege Üniversitesi?nde okuyan 1522 lisans öğrencisine, ?randomizasyon? yöntemiyle sınıf ortamında toplu şekilde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde, ki kare testleri, küme analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre ilişki bağımlılığı ve bağlanma stilleri arasında ilişki bulunmuş, özellikle kaygılı/kararsız, saplantılı ve korkulu bağlananların bu grubu oluşturduğu görülmüştür. İlişki bağımlılığı ile algılanan anne ve baba ilgi/kontrol ve koruma arasında ilişki bulunmuştur, ebeveynden gelen ilgi ve koruma azaldıkça bağımlılığın arttığı saptanmıştır. İlişki bağımlılığı ile yaşamboyu sigara, alkol, madde kullanımı ve alkol kötüye kullanımı arasında ilişki bulunmuştur. Benlik saygısı azaldıkça ilişkilerde bağımlılığın arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ?relationship/love addiction? was scientifically evaluated for the first time in Turkey according to partner relationships. The study, conducted among university students, it was researched the correlation between relationship/love addiction, parental attachment styles, perceived mother, father attachment levels, substance use and self esteem. In the scope of research, the criterias that recommended Reynaud et al. (2010) according to DSM-IV criteria of dependence, were translated into Turkish and administered for the first time. Practice has been made collectively by“randomization”method among 1522 undergraduates studying at Ege University during their classes. Statistical analysis of the data obtained, chi-square tests, cluster analysis, Mann-Whitney U-test, Kruskal-Wallis test and Spearman correlation tests were used. According to results, relationship addiction was related to attachment style, especially it has happened to be anxious / ambivalent, preoccupied and fearful styles of addicted formed this group. There was found a relationship between relationship addiction and perceived maternal and paternal care/control and protection; and it was determined when care and protection from the parent decreased it increases relationship addiction. A relationship has found between relationship addiction and lifetime cigarette, alcohol, substance use and alcohol abuse. It was conclued that increased self-esteem decreases dependency relations.