Türkiye'de ilaç sanayinin gelişmesinde yabancı sermayenin rolü
- Tez No: 52212
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Türkiye'de modern anlamda ilaç sanayiinin kurulması 1960'lı yılların sonlarına rastlamaktadır. Bu dönemde faaliyete geçen yerli ilaç lab oratu varları ve yerli firmalar ülke ilaç sanayiinin gelişmesi bakımından önemli roller üstlenmişlerdir. Yerli firmalar yanında yabancı sermayeli firmaların ilaç sektörüne girmesi ile Türkiye'nin toplam ilaç tüketimi yurt içi üretim ile karşılanır bir duruma girmiş ve hazır ilaç ithalatı gerilemiştir. Yabancı sermayeli ilaç fabrikalarının kurulması yerli-yabancı sermaye rekabetinin başlaması, modern firmaların sayısını arttırırken ilaç kalitesi ıslah edilmiş, ilaç fiyatlarında ithal fiyatlarına nazaran ucuzluk sağlanmıştır. Ülkeye gelen yabancı sermayenin teknoloji, işletmecilik bilgisi ve rekabet faktörünü de beraberinde getirmesi bakımından ilaç sanayiinde gerekli altyapının kurulmasına yardımcı olduğu da söylenebilir. Bununla birlikte, yabancı sermayenin ülke ekonomisi açısından yararlı olması beklenen hammadde üretimine gereken ilgiyi göstermediği ve nisbeten daha az yatırımla çok daha karlı görünen tıbbi ilaç üretimine yöneldiği gözlenmiştir. Bu gelişmeler, yabancı sermayeli firmaların faaliyetlerinin kontrol altına alınmasının ve de ülke ekonomisine yararlı olacak şekilde yönlendirilmelerinin gerekli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The establishment of the drug industry in modern meaning in Turkey, has happened towards the end of the 1960's. The domestic drug laboratories and the firms entered into the business during this period have played important roles in the development of the country's drug industry. Besides the national firms, with the aid of the foreign capital companies entering the drug sector, the annual total drug consumption of Turkey has been met by the domestic production and the readymade drug import has decreased. The establishment of the new drug factories with foreign capital and the starting of the national and foreign capital competition increase the number of the modern firms as well as it improves the drug quality and provides cheapness in the drug prices comparing with the import prices. The foreign capitals entered into the country are said to bring together the technology, business knowledge and competition factor and hence to help the infrastructure necessary for the drug industry to be formed. However, it should be noted that the foreign capital doesn't show the necessary interest to the production of the raw material wliich is expected to be very useful for the country's economy, instead it is observed that it enters the medical drug production with a less investment which is seen more profitable. These developments have proved that it will be necessary to take the activities of the foreign capitals under the control and to direct them to the benefit of the country's economy. II