Kimya sektöründe uluslararası pazarlama faaliyetleri
International marketing activities in chemical industry
  1. Tez No: 104045
  2. Yazar: SEMRA BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
KİMYA SEKTÖRÜNDE ULUSLAR ARASI PAZARLAMA FAALİYETLERİ ÖZET Kimyasal maddeler, modern hayat için vazgeçilmezdir ve kimya endüstrisindeki gelişmeler, ülkelerdeki hayat standardının gelişmesine katkıda bulunurlar. Kimya endüstrisi ürünleri, diğer sektörlerin büyümesinde çok önemli kâtkısr olan bir sektördür. 20. yüzyılın başlarında, Osmanlı İmparatorluğu' nun sınırlan içerisinde sadece ilkel teknoloji ile üretilen sabun atölyeleri, gülyağı ve barut üretimi mevcuttu. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanından 1950'li yıllara kadar, bu kimyasal çalışmalar şirket oluşumları halini almaya başlamıştır. Üretim, ilaç, patlayıcılar, zirai kimyasallar, deterjanlar, matbaa mürekkebi ve tekstil boyalan alanında yoğunlaşmış ve 1950'lerden sonra, özellikle planmış ekonomi periyodunda, Türkiye'deki kimya sektörü gelişmeye başlamıştır. 1960 ile 1980 yıllan arasında, ekonomi politikası ithalat ikamesi üzerine oturtulmuş ve devlet yatınmlan petrokimyasallar, gübreler, inorganik ve organik kimyasallara yönlendirilmiş, buna karşın özel sektör ve yabancı sermaye ise ilaç, sabun ve deterjan üretimine yönelmiştir. 1980 yılında, Türkiye yeni ihracat odaklı ekonomik programa başlamış ve bu program başanyla yürütülmüş ve üretim İle ihracat önemli ölçüde artmıştır.Günümüzde kimya sektörü modem teknoloji temelleri üzeririe oturtulmuş, çok çeşitli üretim yapılan ve sürekli bir gelişme gösteren sektör olmuştur. Türkiye uzun yıllardan beri pek çok kimyasal madde, ara ürünler, petrokimyasallar ve plastik ürünleri üretmektedir. Günümüzde ise 6.000'den fazla şirket kimya sektörüne hizmet vermektedir. Bu firmaların çoğu küçük ölçekte olup, 1 ila 24 kişi istihdam eden firma sayısının oram % 35 olmaktadır. İstanbul, İzmir, Adana ve Ankara'da çoğunlukla üretim yapılmaktadır. Türkiye'de toplam imalat sanayiindeki fîrmalann yaklaşık % 3' ü yer alan kimya sanayinde yer almaktadır ve % 89' ü küçük ve orta ölçekli firmalardan oluşan sektörde KOBİ'ler hakimdir. Türkiye'de kimya sektöründe faaliyet gösteren en büyük firma Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'dîr. Sanayileşmiş ülkelerle karşılaştuıldığında kimya sanayimiz düşük bir potansiyele sahip olmasına karşın, son yıllarda talepte meydana gelen artış, kimya sanayinde üretimde artışa neden olmuştur. 1991 yılında 3,6 milyar dolar olan üretim, 1994 yılında 6.3 milyar dolara, 1996 yılında 7.01 milyon dolara, 1997 yılında 8.9 ve 1998 yılında ise 10 milyar dolara yükselmiştir. Avrupa Birliği'nde içerisinde en önemli paya Almanya sahiptir ve Avrupa'da firmalar Ar-Ge çalışmalarına toplam cirolarının yaklaşık yüzde %2' ini ayınrken bu oran Türkiye'de çok küçüktür. vmTürkiye'nin kimya sektöründeki ihracatın yapıldığı en önemli kalem plastik hammaddesi ve plastik ürünleridir. Bu ürünleri sabun, deterjan ve diğer temizlik malzemelerinin ihracatı izlemektedir. İnorganik kimyasallar, organik kimyasallar, eczacılık ürünleri, boya, kauçuk ve kauçuk ürünleri, kozmetikler ve gübreler ihracatta önemli olan diğer kalemleri oluşturmaktadır. Kimya sektörü ihracatı ise çoğunlukla Avrupa Birliği ülkelerine, Doğu Avrupa ülkelerine, Asya ve Uzakdoğu'ya yapılmaktadır. Boya, günlük hayatta iç içe olduğumuz son derece önemli bir koruyucu malzemedir. Tatbik edildiği yüzeyi tabiat şartlarından korur ve ömrünü uzatır. Ayrıca o yüzeyi örtüp renklendirerek estetik bir görevi yerine getirir. Boya sanayi, kimya sektörünün içinde yer alan ve geçmişi uzun yıllara dayanan önemli bir sanayi koludur. Sektörün gelişmesinde hızlı nüfus artışı, genç nüfusun zevk ve beğenilerindeki değişiklik, yüksek kentleşme hızı ve inşaat sektöründeki gelişmeler önemli rol oynamıştır. Dünya boya piyasasında yılda yaklaşık 10 milyar litre boya üretiminde Batı Avrupa ülkelerinin payı % 25 dolaylarındadır. Japonya/ Asya Pasifik ülkeleri de % 25'lik bir paya sahiptir. Türkiye ise dünya pazarında ancak % 1.7 İik bir paya sahiptir. Avrupa' da kişi basma boya tüketimi yaklaşık yıllık 20-25 kg olarak değişmekteyken, Türkiye'de kişi basma boya tüketimi ancak 6 kg seviyesindedir. Genç ve dinamik nüfusun olması, zevk ve beğenilerin değişmesi boya tüketimini artıracak bir unsur olarak görüldüğünden sektöre yabancı firmaların ilgisi artmaktadır. Boya sektörü üretiminin yılda 300.000 ton olduğu ve yaklaşık 350 boya üreticisinin faaliyet gösterdiği tahmin edilmektedir. Bu firmalardan yaklaşık 10 tanesi büyük ölçekli firmalardır. Bunu yanında, dünya boya pazarına hakim olan firmalarla ortaklık yapan firmaların yanında orta ve küçük ölçekli pek çok firma sektörde faaliyet göstermektedir. Türk boya sanayii hammadde bazında yaklaşık % 70 oranında ithalata bağımlı olup satış bazında ağırlıklı olarak iç piyasaya yönelik bir sanayi koludur. Kullandığı hammaddelerde ağırlıklı olarak ithalata bağımlı olması sebebiyle üretim maliyetleri ve ağır bir ürün olması sebebiyle nakliye maliyeti oldukça yüksek olan sektör, mamul boya ihracatının ancak Türkiye'nin yakan çevresine yapabilmektedir. Yapılan boya mamul ihracatının çoğu Doğu Avrupa ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, ve Rusya Federasyonu' na yöneliktir. Bu tez çalışmasında hem kimya sektörü, hem de boya sektörü incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, uluslar arası pazarlamanın tanımı yapılmış ve literatür çalışmasına yer verilmiştir. İkinci bölümde kimya sektörü ele alınmış, üretim, kapasite kullanım, istihdam, ithalat ve ihracat değerleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise boya sektörü ile ilgili üretim, istihdam, ithalat ve ihracat değerleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise Marshall, Meges, Betek ve ÇBS gibi boya sektörünün önemli firmalarıyla görüşülmüş ve Ek A'da verilmiş olan yaklaşık 48 soru firma yetkilerine sorulmuştur. Son bölümde ise hem boya, hem de kimya sektörünün sorunları ele alınmış ve ilıracatm^arünlması için öneriler sunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
INTERNATIONAL MARKETING ACTIVITIES IN CHEMICAL INDUSTRY SUMMARY Chemicals are indispensible to modem life and the development of the chemical industry has helped to elevate the standart of living, which is an indicator of the level of the industrialization in a country. Chemical industry products contribute significantly to the growth of the other industrial sectors. At the beginning of the 20* century, there were a few chemical establishments, manufacturing soap, liquorice extract, valonia extract, etc within the boundries of the Ottomon Empire. After the establesment of the Republic of Turkey till the 1950's, these chemicals works passed though a process of corporation. The production started in some fields such as explovises, medicine, agricultral chemicals, detergents, printing ink and textile dyes,involving the final stages only. It was only after the 1950's, especially during the planned economy period, that the development of the chemical industry in Turkey accelerated. Between 1960 and 1980, ecenomic policies were based on import subsitution and public sector investments were directed to petrochemicals, fertilizers and basic organic and inorganic chemicals, to the fields which required high capital investments, with low profitability whereas, private sector and foreign investments were directed to pharmaceuticals, synthetic yarns, soap and detergents. In 1980, Turkey started to follow a new export oriented economic policies. As a result of these succesfiilly implemented policies, poroduction and exports of the manufactoring sector boomed. The chemical indurtry, likewise benefited from the new economic policy and showed an impressive increase in exports.Today, the Turkish chemical industry which is based on modern tecnology, has diversified and shown steady improvement/Turkey has been manufactoring chemicals for a long time, being of the producer of the many basic and intermediate chemicals, petrochemicals and plastics. There are more than 6.000 companies manufactoring various chemicals in Turkey and most of them are small size companies. Most of the companies in chemical industries in İstanbul, İzmir, Kocaeli, Adana and Ankara.Most of them is small size company and the ratio which the companies which employe between 1 to 24 person iş 35 %. Chemcl industry has 3% in the total production sector in Turkey and 89% of these companies is small size. The biggest company in chemical industry is Petkim Petrokimya Holding A.Ş. Despite to developed countries, chemicals industry in Turkey has small potential. But, due o the increasing of the demand for chemical industry in Turkey, poduction has been increasing for ten years. The biggest share in the European country is belong to Germany. In European countries, companies invest 2 % of the total profits to the research and developments. Major exports products ofthe Turkish chemical indusrty is plastic raw meteriais and plastics products. The second major export products group is soap, detergents and other cleaning products with exports. Inorganic chemicals, organic chemicals, synhetie fibers, pharmaceutical products, paints and coating, rubber and rubber products, cosmetics and fertilizers were the other export items of the chemical subseetors.The chemical industry products were exported mainly to European Union companies, to the Eastern European countries, to the Middle Eastern and