Bankaların menkul kıymetler bölümleri ve aracı kurumların örgüt yapıları ile örgüt iklimleri arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 52216
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ek S ÖZET Bu tezde öncelikle tarihsel olarak, örgüt kuramlarının gelişimi anlatılmıştır. Daha sonra, Rensis Likert'in Sistem-4 Kuramı ayrıntılarıyla açıklanmış ve Sistem 4'ün örgüt iklimi, Sistem 1'le karşılaştırmalı olarak tanımlanmıştır. 3. Bölümde örgüt yapısı ve örgüt iklimi kavramları tanıtılmıştır. Daha sonraki bölümde sistem 4 Modelinin örgüt iklimi boyutlarıyla, örgütsel yapı boyutları arasındaki ilişkinin bu tezde üzerlerinde sınandığı bankaların ve aracı kurumların tabi oldukları hukuksal düzenlemeler anlatılmıştır. Çünkü hukuk bilgi alanı, Yönetim biliminin dayanaklarından biridir. 5. Bölümde sunulan araştırma, bankalar ve aracı kurumlardan oluşan toplam 9 kuruluşta çalışan, 56 kişilik alt yönetim kademesi görevlileri grubu üzerinde yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, örgüt yapısı boyutlarıyla örgüt iklimi boyutları arasında çok kuvvetli ve negatif işaretli bir korelasyon ortaya çıkmıştır. Boyutların ölçümünde Likert tipi ölçekler kullanılmıştır (Likert, 1961; Timurcanday, 1986 ve Arbah, 1993). 5. Bölümde aracı kuruluşların birim içi hiyerarşileri de tanıtılmış ve elde edilebilen örgüt şemaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II Ek 6 ABSTRACT In this thesis, I give priority to story about organization theory developments in historical process. Later, I explain the Rensis Likert's system-4 Theory in detail and describe the System-4 organization climate as relative to system-1 in second section. I explain“organization structure”and“organizational climate”terms in third section. I explain the Turkish law rules dealt to stock exchange that brokerage institutions are depended on (in fourth section). Because Management Science lean on Law Science. These brokerage institutions are composed of banks and brokerage firms in Izmir that are investigated in this thesis. I present the data that is investigated the effect of organizational climate on the organizational structure of a total of 56 clerks in first line management from 9 organizations, (banks and brokerage firms) included the Liken type scale (Likert, 1961; Timurcanday, 1986, and Arbah, 1993), in fifth section. Resaults reveal a significant negative relationship between climate characteristics and structural characteristics. Additionaly there are a data that is about organizational hierarchy in the brokerage instituions and their organization charts that can be collected.