Data stream analysis
Veri ırmağı analizi
  1. Tez No: 522160
  2. Yazar: MİNE MELODİ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ECEVİT, DOÇ. DR. ATABEY KAYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde veri ırmağı analizi için çevrimiçi makine öğrenmesi algoritmalarını araştırdık. Standart çevrimdışı algoritmaları gözden geçirdikten sonra çevrimdışından çevrimiçine dönüştürmeleri açıkladık ve sonra veri ırmağı madenciliği tekniklerinin geniş kapsamlı tanımlamasını ve analizini yaptık. Çevrimiçi gruplama ve sınıflandırma algoritmalarından örnek olarak özellikle çevrimiçi k-ortalama ve çok katmanlı algılayıcı modellerine odaklandık. Sayısal deneylerimizi yaptıktan sonra teorik ve deneysel analizlerimizi farklı bakış açıları kullanarak bu tezde algoritmaların çevrimiçi biçimleri için bu deneyler üzerinden anlattık.
Özet (Çeviri)
In this thesis we give a survey of online machine learning algorithms for data stream analysis. After giving an overview of standard batch algorithms, we explain batch-to-online conversion, and we give a in-depth description and analysis of data stream mining techniques. We particularly focus on online k-means algorithms and multilayer perceptron models as representative examples of online clustering and classification algorithms. We also present theoretical and empirical analyses of different approaches for online versions of these algorithms through numerical experiments.