ESTRA: An easy streaming data analysis tool
ESTRA: Kolay kullanımlı akan veri analiz aracı
  1. Tez No: 664784
  2. Yazar: ECEHAN SAVAŞ BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VOLKAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kolay Kullanımlı Akan Veri Analiz Aracı (ESTRA) çeşitli veri kümelerinde makine öğrenimi çözümlerini araştırmak ve prototip oluşturmak için, hızlı ve verimli bir şekilde hizmet eden kullanımı kolay bir veri akışı analiz aracı olarak tasarlanmıştır. ESTRA, kullanıcı dostu ve kolay kullanılabilir kullanıcı arayüzü ile; web-tabanlı, ölçeklenebilir, genişletilebilir ve açık kaynak kodlu bir veri analiz aracı olarak geliştirilmiştir. ESTRA, çeşitli veri kümeleri (Electricity, KDD Cup'99, ve Covertype), veri üreticileri (Sea ve Hyperplane) ve çeşitli analiz ve öğrenme algoritmalarının (D3, Hoeffding Tree, CluStream, DenStream, kNN, k-means, ve StreamKM++) gerçeklenmesini içerir. Bununla birlikte, ESTRA veri kümelerinin farklı özelliklerini incelemeye ve çalıştırılan makine öğrenmesi algoritmalarının sonuçlarının gözlemlemeye imkan sağlar. ESTRA'nın kullandığı açık kaynak kodlu araçlar ile basit ve anlaşılır mimarisi, ESTRA'nın genişletilebilir olmasını destekler. ESTRA'da kullanılan React, Python ve Scikit-Multiflow gibi kütüphaneler ve yazılım çatıları, geniş topluluklar tarafından geliştirilen ve desteklenen yaygın açık kaynak kodlu araçlardır. ESTRA'nın kolay prototip oluşturma ve makine öğrenimi çözümlerini deneyimleme yetenekleri, çeşitli çalışmalarda gerçekleştirilen makine öğrenimi araştırmalarının tekrarlanmasıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Easy Streaming Data Analysis Tool (ESTRA) is designed with the aim of creating an easy-to-use data stream analysis platform that serves the purpose of a quick and efficient tool to explore and prototype machine learning solutions on various datasets. ESTRA is developed as a web-based, scalable, extensible, and open-source data analysis tool with a user-friendly and easy to use user interface. ESTRA comes with a bundle of datasets (Electricity, KDD Cup'99, and Covertype), dataset generators (Sea and Hyperplane), and implementations of various analysis and learning algorithms (D3, Hoeffding Tree, CluStream, DenStream, kNN, k-means, and StreamKM++). Moreover, ESTRA provides an easy way to investigate various properties of the datasets and to observe the results of executed machine learning algorithms. ESTRA's straightforward and clean architecture with open source tools allows it to be extensible. Used libraries and frameworks in ESTRA like React, Python and Scikit-Multiflow are popular open source tools with broad community support and extensions. ESTRA's capabilities of easy prototyping and exploring machine learning solutions are demonstrated by repeating the machine learning experiments performed in various studies.