Musculoskeletal symptoms among musicians: Individual and instrument use-related risk factors and interference with musical performance
Müzisyenlerde kas-iskelet sistemi hastalıkları: Bireysel ve enstrüman kullanımına yönelik faktörler ve müzik performansına etkisi
  1. Tez No: 522164
  2. Yazar: MERT BAYRAKTARKATAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Müzik aleti çalmak için vücudun farklı kasları aracılığıyla enstrüman tipine bağlı olarak değişken pozisyonlarda kuvvet uygulanması gerekir. Bununla birlikte, bir müzikal performans sırasında, çalınan parçanın ritmine uyum sağlayacak ve parçadaki duyguyu tam olarak aktaracak biçimde kas hareket ve koordinasyonlarının sağlanması gerekmektedir. Müzik aletlerinin tasarım aşamalarında ergonomi ses üretimi kadar önem taşımadığı için müzisyenlerin müzik aletlerini çalmak için kaslarını kullanırken kas ve iskelet sistemi hastalıklarına yakalanma olasılığı bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, müzisyenlerde enstrüman çalma sebebiyle görülmekte olan rahatsızlıkların yaygınlığı ve müzikal performansa olan etkisini araştırmak, bunlarda etkili faktörleri ortaya çıkararak rahatsızlıkları engelleme önerileri belirtmektir. Çalışma kapsamında bahsedilen amaçları gerçekleştirmek için tuşlu, vurmalı, yaylı, telli, tahta üflemeli ve bakır üflemeli çalgı gruplarından müzik aletleri çalan profesyonel ve amatör müzisyenler, müzik öğretmenleri ve öğrencilerinden oluşan 348 katılımcıdan veri toplanmıştır. Bununla beraber, 33 katılımcının el ölçüleri ölçülmüş ve her enstrüman grubuna çalma pozisyonlarını analiz etmek amacıyla RULA analizi uygulanmıştır. Çalışma sonuçları katılımcılarının %98,28'inin en az bir vücut bölümünde semptomlara rastlandığını ve %66,09'sının da en az bir vücut bölümünde müzikal performansının etkilendiğini göstermiştir. Yaylı grup çalgılar ve tahta üflemeli çalgılar en fazla risk taşıyan vücut bölümlerine sahip enstrüman grubu olarak bulunmuş ve uzun yıllardır enstrüman çalan müzisyenlerin diğer müzisyenlere göre daha yüksek olasılıkla kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ile karşılaşarak müzikal performanslarının daha fazla etkilenebileceği belirtilmiştir. Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının önüne geçmek için enstrüman çalma pozisyonları ile ergonomik müzik aletleri ve yardımcı araçların tasarımı ile alakalı tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Playing a musical instrument requires force exertion by different muscles at different positions depending on the musical instrument type. Moreover, during a musical performance, muscle coordination with the rhythmic pattern of the music should be maintained while expressing the emotion in the musical piece. Since ergonomics doesn't have an effect in musical instrument design process as sound production has, musicians might encounter musculoskeletal discomfort and disorders while using their muscles to play musical instruments. The aims of the study were to investigate the prevalence and musical performance interference of musicians' symptoms, analyze the factors affecting them, and develop prevention ideas. For that purpose, data were collected by a developed survey tool from 348 participants consisting of professional and amateur musicians, music teachers and students who were playing instruments from brass, drums and percussion, keyboard, strings, woodwind, and plucked strings instrument families. Moreover, the hand dimensions of 33 participants were measured and RULA Analyses were made to musicians playing instruments from every musical instrument group. The results showed that 98.28% and 66.09% of the participants had symptoms and performance interferences at least at one body part, respectively. Strings and woodwind group instrument players were found to have the highest number of body parts at risk while higher experience levels increased the risk of symptoms and musical performance interferences. Suggestions were made for instrument playing positions to prevent musical instrument playing related symptoms, ergonomic instruments and supportive tools.