Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına etkisinin analizi
An analysis of the applications of occupational health and safety within the process of Turkey's adaptation into the European Union
- Tez No: 549246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sürekli değişim içerisinde olan siyasi ve ekonomik dengelerin istikrarını arttırmak için bir araya gelen altı kurucu ülke, ulusüstü özellikte bir yapılanma göstererek zaman içerisinde üye sayısını yirmi sekize çıkartarak geniş bir alana yayılıp AB adını almıştır. Birliğin öncelikli hedefi ekonomik bütünleşme olmuş olsa da zaman içerisinde değişen koşullar ve Birliğin genişlemesi ile sosyal konularda da bütünleşmeye önem verilmesi gerektiği fark edilmiştir. Sanayi Devrimi ile birlikte çalışma hayatında yaşanan değişimler sonucunda sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışma ihtiyacı önem kazanmıştır. Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışma ihtiyacı insanlık tarihi kadar geriye götürülse bile bugünkü anlamda İSG olgusu Sanayi Devrimi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Fabrikalaşma ile birlikte seri üretimin artması sonucunda bu iş yerlerinde çalışan sayısının artmasıyla birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarının sayısı artmış ve çok sayıda işçi hayatını kaybetmiştir. Yaşanan bu gelişmeler sonucunda AB'nin sosyal politikaları içerisinde yer alan İSG olgusu önem kazanmıştır. Bu çalışma AB'ye aday ülke konumunda olan Türkiye'nin, AB'ye uyum sürecinde yasal alanda İSG'ye ilişkin gerçekleştirdiği düzenlemelerin analizi yapılmak üzere hazırlanmıştır. Çalışmada öncelikli olarak ulusüstü bir yapılanma gösteren AB'nin oluşum süreci ele alınmıştır. Bu süreç içerisinde de AB'nin sosyal politika alanında yaşanan gelişmelerine yer verilerek İSG'nin sosyal politika içerisindeki önemine ayrıca değinilmiştir. Daha sonra ise İSG alanında Türkiye'nin AB mevzuatına uyumunu değerlendirmek üzere Türkiye'de İSG'nin tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Bu kapsamda AB ve Türkiye ilişkilerinin gelişimine değinilerek, Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde İSG alanında gerçekleştirdiği yasal düzenlemeler incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, AB'ye uyum sürecinde AB Çerçeve Direktifi'nin ulusal mevzuata uyarlanması aşamasında çıkarılan İSG Kanunu ile önemli bir yol kat edildiği tespit edilmiştir. Ancak mevzuatın uygulanması aşamasındaki sorunlara değinilerek bunların önlenmesi için ekip çalışmasının gerekliliğine dikkat çekilmiş, sosyal tarafların da süreçlere etkin bir şekilde katılmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The six countries that came together in order to increase the political and economic stability which were continuously changing turned into a supra-nation structure and, by time, increased the number of members up to twenty eight, expanding over a vast area and took the name European Union. Although the primary aim of the Union was economic integration, by time, with the changing conditions and the expansion of the Union, it was noticed that social integration, too, needed to be paid importance. As a result of the changes in working life with the industrial revolution, the need to work in a healthy and safe environment gained importance. Although the need to work in a healthy and safe environment is dated back to human history, the phenomenon of Occupational Health and Safety in today's sense came into existence with the industrial revolution. Through factories, with the increase in mass production, the number of employees in those places went up, resulting in an increase in the number of work accidents and occupational diseases, and in the death of many. Following those events the phenomenon of Occupational Health and Safety which was part of the EU's social policies gained importance. This study aims to analyze the regulations for Occupational Health and Safety which Turkey, a candidate to become an EU member, has implemented in the process of adapting to the EU on a legal level. In the study the formation of the EU, which displayed a supra-nation structure, is handled first. Within this process the events in the social politics area of the EU are mentioned and the importance of Occupational Health and Safety in social politics is discussed. Later, in order to evaluate the adaptation of Turkey to the EU regulations in the field of Occupational Health and Safety, the historical development of Occupational Health and Safety in Turkey is described. In this respect, the development of the relationships between Turkey and the EU are mentioned and the legal regulations that Turkey has implemented in the process of adapting to the EU are analyzed. At the end of the study, it is concluded that a considerable amount of improvement has been achieved with the Occupational Health and Safety act which was passed in order to adapt the EU Framework Directive to the national regulations within the process of adapting into the European Union. Also, the problems faced in implementing the regulations are mentioned, the importance of team work in preventing those problems is emphasized and the importance of the active participation of social parties in the process is highlighted.