Synthesis of a potential redox active ligand for platinum complexes
Platin kompleksleri için potansiyel redoks aktif ligand sentezi
  1. Tez No: 522172
  2. Yazar: DİDEM ERKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Redoks aktif ligandlar, metal ile sinerjik bir şekilde işbirliği yapabilir ve etkileşimleri, özellikle katalitik reaksiyonlarda kimyasal işlemi kolaylaştırır. Bu araştırmada, ligand kısmı bir kinoksal yapıya sahiptir. Kinoksalin bileşikleri, çeşitli biyolojik özelliklere (anti-tümör, anti-kanser gibi) sahip olan Nitrojen içeren heterosiklik bileşiklerdir ve bu nedenle farmasötik uygulamaya sahiptirler. Ayrıca, kinoksalin türevlerinin, elektrik ve fotokimyasal ajanlarda da çok geniş bir uygulama alanına sahip olduğu bilinmektedir. Ligand genişletilmiş π konjuge sistemine sahiptir, fotolüminesans ve flüoresan gibi özelliklerin gözlenmesi beklenmektedir. Bu çalışmada, iki farklı işlevselleştirilmiş kinoksalin, serbest redoks aktif ligandlar ve Platin komplekslerinin sentezleri ile verim optimizasyonu incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı redoks aktif ligand ile bir Platin kompleksinin sentezlenmesidir. Her iki kompleks için de termal, 1H NMR ve floresan spektroskopik analizlerden koordinasyon gözlenmiştir. Sentezlenen ligandların ve komplekslerin fiziksel ve kimyasal karakterizasyonu, 1H ve 13C NMR, DSC, floresan ve UV-Vis spektrofotometre ile belirlenmiştir. Bu ligandların her ikisinin de geçiş metallerine ligand olarak davranabileceği gösterilmiştir ve ilk örnek Platin'dur.
Özet (Çeviri)
Redox active ligands can cooperate with the metal in a synergistic manner and their interplay facilitates the chemical process especially in the catalytic reactions. In this research, the ligand part has a quinoxaline structure. Quinoxaline compounds are essential nitrogen containing heterocyclic compounds of various biological properties (i.e. anti-tumor, anti-cancer) thus they have several pharmaceutical applications. It is also known that quinoxaline derivatives have a very wide range of applications in electrical and photochemical agents as well. The ligand has an extended π conjugated system, properties such as photoluminescence and fluorescence are expected to be observed. The yield optimization of two different functionalized quinoxalines as potential redox active ligands with air free conditions and syntheses of their platinum complexes were studied in this research. The goal of this study is to synthesize a platinum complex with redox active ligand. Coordination was observed from thermal, 1H NMR and fluorescence spectroscopic analyses for both of the complexes. Physical and chemical characterization of the synthesized ligands and complexes were determined via 1H and 13C NMR, DSC, fluorescent and UV-Vis spectrophotometer. It was shown that both of these ligands can act as ligands to transition metals the first example was with platinum.