Tunable frequency resonator design and realization
Ayarlanabilir frekanslı çınlayıcı tasarımı ve gerçeklemesi
  1. Tez No: 522173
  2. Yazar: YASEMİN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA DENİZ YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Osilatörler, haberleşme sistemlerinde yer alan birçok elektronik devrede mikro- dalga işaretin üretilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Frekansı uygulanan gerilim ile kontrol edilebilen osilatörler de elektronik devrelerde sıklıkla yer almaktadır. Çınlama frekansı osilatör yapılarında frekans bandını belirleyici unsurlardandır. Temelde, rezonans frekansı akım ya da gerilim kontrolü ile ayarlanabildiğinde, rezonatörler litaratürde belirtilen diğer yapıların yerine osilatör devrelerinde kullanılabilir. Rezonans frekansının ve performansı etkileyen diğer faktörlerin, metamalzemenin kendinden gelen özellik ve tasarım çeşitliliği ile geliştirilebileceği birçok çalışmada öngörülmüştür. Bu çalışmada rezonans frekansının ayarlanabilir olması hedeflenen üç rezonatör yapısının tasarımı, üretimi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında; rezonatörler, conformal mapping ve pasif devre elemanlarının hesaplama yöntemleri ile elde edilen kapasitans değişimi sonuçlarının frekansa olan etkisi incelenerek tasarlanmıştır. Fotolitografi, nikel elektrokaplama, metal kaplama, seçici ıslak aşındırma ve diğer yardımcı mikro üretim işlemleri kullanılarak üç rezonatör serisi belirli aşamaya kadar üretildi.Üretilen çınlayıcılar, manyetik uyarımsız ve uyarımlı olarak karakterize edildi. Uyarı verilerek karakterizasyonu yapılan ikinci seri tasarımda manyetik kuvvet ile frekansın azaldığı belirlendi. Çelik çınlayıcıda frekansın uygulanan gerilim ile %4.7 oranında ayarlanabildiği görüldü. Gerilim ve akım doğrusal olarak değiştirilip, bölünmüş sundurmaların hareketi ölçülerek, çınlayıcının karakterizasyonu yapıldı. 16 μm hareket eden sundurma yapısının frekansta oluşturduğu değişim %4.7 oranındadır.
Özet (Çeviri)
Oscillators are used to generate microwave signals in many electronic circuits in communication systems. Voltage controlled oscillators are also frequently found in electronic circuits. Resonance frequency is the determining factor of frequency band in oscillator constructions. Basically, when the resonance frequency of resonators can be adjusted by current or voltage control, then these resonators can be used in oscillator circuits instead of other structures mentioned in the literature. It has been foreseen in many studies that the resonance frequency and other factors affecting performance can be improved by the help of metamaterials' special properties and design variety. In this study, the design, manufacture and characterization of three resonator structures have been realized with the aim of obtaining tunable resonance frequency. In the first phase of the study; resonators are designed by examining the frequency effect of the results of capacitance variation obtained by conformal mapping and the other calculation methods of passive circuit elements. Three series of resonators were produced up to a certain stage using photolithography, nickel electroplating, metal sputter, selective wet etching and other auxiliary microfabrication processes. The fabricated resonators were characterized under magnetic excitation and without magnetic excitation. It was determined that the frequency was reduced by the applied magnetic force in the second series design. It is seen that the frequency in the steel resonator can be adjusted by 4.7 % with the applied voltage. The voltage and current were changed linearly and the resonator was characterized by measuring the displacement of the split cantilevers from their tips. 16 μm displacement of the tip of the cantilever results in 4.7% amount of frequency change.