Egzotik X(3872) parçacığının KRD toplam kuralları yöntemi ile termal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermal properties of exotic X(3872) particles by QCD sum rules method
  1. Tez No: 522179
  2. Yazar: SEHER GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELŞEN VELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda deneysel çalışmalar standart hadronlara ek olarak çeşitli kuark ve gluon kombinasyonlarından oluşan ve standart kuark modeli bağlamında açıklanamayan farklı yapıdaki parçacıkların varlığını göstermektedirler. Bu farklı durumlar egzotik parçacıklar olarak bilinen dörtkuarklar, beşkuarklar, mezon moleküller, hibritler, gluontopları gibi yapılardır. Bu çalışmada Belle iş birliği tarafından mezon bozunmasında tespit edilen XYZ ailesinin bir egzotik durumu olan parçacığı ele alınmış ve egzotik parçacığın doğasını anlamak için kütle ve bozunma sabiti Termal KRD toplam kuralları metodu ile incelenmiştir. kuantum sayısına sahip Egzotik parçacığı için dikuark-antidikuark ve molekül modelleri çerçevesinde uygun arakesit akımları kullanılarak ve altı boyuta kadar pertürbatif olmayan kondensat katkıları göz önüne alınarak iki nokta korelasyon fonksiyonu hesaplanmıştır. Bu çalışmada korelasyon fonksiyonu hem Operatör Çarpım Açılımı kullanılarak kuark ve gluon parametreleri cinsinden, hem de hadronik parametreleri cinsinden hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar eşitlenerek KRD toplam kuralları elde edilmiştir. Elde edilen toplam kurallarının nümerik analizi yapılmış durumunun kütle ve mezon-akım kuplaj sabitlerinin sıcaklığa bağlı değişimleri elde edilmiştir. Kütle ve mezon-akım kuplaj sabitlerinin vakum değerleri hesaplanmış elde edilen sonuçların deneysel verilerle ve literatürdeki mevcut teorik sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür. Yapılan incelemeler kütle ve bozunum sabitinin ' e kadar sıcaklık değişimlerine karşı duyarsız olduğunu göstermektedir. Bu noktadan sonra sıcaklığın artmasıyla kütle ve bozunma sabitinin azaldığı görülmektedir. Bozunma sabiti, kritik sıcaklıkta vakum değerlerinin yaklaşık % 34' üne ulaşmakta parçacığın kütlesi ise yaklaşık % 26 azalmaktadır. parçacığının kütle ve mezon kuplaj sabitinin sıcaklık ile değişimi ağır iyon çarpışma deneylerinin yorumlanmasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, experimental studies have shown the existence of particles in different structures, composed of various quark and gluon combinations in addition to the standard hadrons, which can not be explained in the context of the standard quark model. These different states are known as exotic particles, such as composed of four, five valence quarks, hybrids, glueballs. In this study, the particle, an exotic state of the XYZ family detected in the meson decay by the Belle Collaboration, was considered and the mass and the decay constant were investigated by the method of Thermal QCD sum rules in order to understand the nature of the exotic particle. For the exotic particle with quantum numbers, the two-point correlation function was calculated by using the appropriate interpolating currents in the framework of the diquark-antidiquark and molecular models and taking into consideration non-perturbative condensate additives up to six dimensions. In this study, the correlation function was calculated both in terms of quark and gluon parameters and hadronic parameters by using Operator Product Expansion and the obtained results were equalized to obtain the QCD sum rules. A numerical analysis of the obtained sum rules was made, and the temperature-dependent changes of the mass and the meson-coupling constants of the state were obtained. Vacuum values of mass and meson coupling constants were calculated, and the results obtained were found to be consistent with the experimental results and theoretical results available in the literature. The investigations show that mass and decay constants are insensitive to temperature changes up to the . After this point, the mass and the decay constant decrease with increasing temperature. The decay constant reaches about 34% of the vacuum values at the critical temperature and the mass of the particle is reduced by about 26%. The variation of the mass and the meson coupling constant of the particle with temperature can be used to interpret heavy ion collision experiments.